Zafer Partisi’nden İtiraz Dilekçesi
Zafer Partisi Edirne İl Başkanlığı üyeleri geçtiğimiz hafta il binasına asılan ‘‘Yerli Ve Milli Escobar ‘’ yazılı pankarta el konulmasına tepki göstererek, hakimlikçe alınan karara dilekçe vererek itiraz etti. Gerçekleşen olayla ilgili açıklamalarda bulunan Zafer Partisi Trakya Teşkilatlarından Sorumlu Başkan Kürşat Şendal; “Savcılık tarafından kimin işaret edildiği belli olmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bakan düzeyindeki kamu görevlisi ifadesi ile muğlak biçimde hangi bakan olduğu belirtilmiyor. Bu bakan kim? eski bir bakan mı, görevde olan bir bakan mı?” Dedi.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

Zafer Partisi Edirne İl Başkanlığı üyeleri geçtiğimiz hafta il binasına asılan ‘‘Yerli Ve Milli Escobar ‘’ yazılı pankartına el konulmasına ilişkin Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz dilekçesi verdi. Gerçekleştirilen itiraz ile ilgili açıklamalarda bulunan Zafer Partisi Trakya Teşkilatlarından Sorumlu Başkan Kürşat Şendal, alınan karara tepki gösterdi. Şendal; “Zafer Partisi Edirne İl binamıza 16.09.2022 tarihinde astığımız pankartta: uyuşturucuya karşı olunması, uyuşturucudan ve uyuşturucu satıcılarından Türk Gençliğimizi, Türk ailelerimizi korumak ve kollamak gerekliliğine vurguda bulunmak üzere bu farkındalık çalışmasına katkıda bulunduk. Ancak aynı gün Edirne İl Başkanlığı’nın astığı afişe el konulmasına ilişkin sayın mahkemece hukuk fakültelerinin ilk sınıfının birinci dersinde ders niteliğinde okutulacak dikkat çekici üzücü bir karara varılmış. Olsa olsa hukukun değil de magazin ya da mizahın konusu olabilecek bu karar, bizlere akşamdan sonra saat 20.30’da tebliğ edilerek pankartımıza mahkeme kararı ile kolluk güçlerince el konulmuştur. Karar gerekçesi kısaca,  Zafer Partisi Genel Başkanımız Ümit Özdağ’ın açıklamaları ve son dönemdeki siyasi tartışmalara işaret edilerek  “kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret suçunun işlendiği” iddiasını “afişteki resmin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bakan düzeyindeki bir kamu görevlisini kastettiği yönünde toplumsal bir algı oluştuğu” ifadesiyle gerekçelendirerek 5271 sayılı yasanın 127. Maddesine göre el koyulması kararına varıyor. Uyuşturucuyla mücadele farkındalık pankartımızın müsadereme yolu ile alıkonulması yargının siyasete müdahalesi anlamına gelir ki bu durum asla kabul edilemez. "Savcılık tarafından afişteki kişinin kamu görevinde bulunan adı ve hangi makamda olduğu belirtilmeyen bir bakan olduğu karar içerisinde geçirilmiş ve doğrudan niyet okuma yapılmıştır.” İfadelerini kullandı.

“Konunun Takipçisi Olacağız”

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu pankartla ilgili alınan karara da konuşmasında yer veren Şendal, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Zafer Partisi Trakya Teşkilatlarından Sorumlu Başkan Kürşat Şendal; “Ve yine Savcılık tarafından kimin işaret edildiği belli olmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bakan düzeyindeki kamu görevlisi ifadesi ile muğlak biçimde hangi bakan olduğu belirtilmiyor. Bu bakan kim? eski bir bakan mı, görevde olan bir bakan mı? Sayın mahkeme gerçekten bu sayın bakanın kim olduğunu biliyor iseniz kamuoyu ile paylaşmanız gerekmez mi? Sayın mahkemeye tekrar soruyoruz. Sayın hakimliğin Türk ceza kanununa yeni bir suç ihdas ettiği toplumsal algı yoluyla kamu görevlisine hakaret var dediği kim bu bakan? Evrensel hukuk normlarına göre tüm hukuk insanları bilir ki suç olmayan bir eylemden dolayı yargı niyet okuyarak işlem yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına yapılan bu yakıştırmayı uygunsuz bulduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz" Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nün şikayeti ile yapılan 'suç duyurusu'na, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  "soruşturma olmasına yer olmadığına" kararı çıktı. Kararda;"... yer alan görselde herhangi bir kişinin isim, fotoğraf gibi kişisel bilgisinin yer almadığının görüldüğü hal böyleyken pankartta yer alan ibarelerin kime karşı söylendiğinin tespitinin mümkün olmadığı, yer alan ibarelerin hakaret kastıyla yapıldığının düşünülmesi halinde dahi muhatabın kim olduğunun tespit edilmesinin mümkün olamayacağı, tüm bu açıklamalar doğrultusunda somut dosya kapsamında ihbar konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması karşısında; ihbar edenin iddialarıyla ilgili olarak CMK'nın 158/6 maddesi gereğince SORUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA" sayın mahkemece karar verilmiştir.” Kayseri’de ki mahkemenin takipsizlik, Edirne’deki mahkeme kararı ile alıkonulması kararlarını nasıl okumalıyız siz değerli kamuoyuna vicdanına bırakıyoruz. Edirnemizde ki mahkemeden zorlama ile çıkan alıkoyma kararı tam bir garabet karardır.  Ve bu karadan hukuk ve yargı adına hicap duyduğumuzu üzüntüyle belirtmek isteriz. Sayın mahkemenin varmış olduğu niyet okumalı pankartımıza el koyma kararına istinaden anayasal hakkımızı kullanarak, süresi içinde ‘’ gerekçelerini sayın mahkemeye Zafer Partisi Edirne İl Başkanlığımızın sunduğu itiraz dilekçemiz ile itirazımızı yapmış bulunmaktayız. Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği ülküsü ile bilim, birlik, barış meşalesi altında Türk Milletinin onurluca yaşaması için terör uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile çetelerine karşı her zaman ki dik duruşumuzu her yerde ve her şartta sergilemeye, konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu