Meriç Ovası modern sulamaya kavuşuyor
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, DSİ Genel Müdürü Prof. Lütfi Akça ile görüşerek bilgi alışverişinde bulundu.  Görüşmeler sonucunda Meriç Ovası’nda 78 bin dekar alanın modern sulamaya açılacağı duyuruldu.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, DSİ Genel Müdürü Prof. Lütfi Akça ile bir araya geldi. Kentte gerçekleştirilecek sulama yatırımları ile ilgili Akça ile görüşen İba, Meriç Ovası’nda 78 bin dekar arazinin modern sulamaya açılacağını bildirdi. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan İba; “DSİ Genel Müdürlüğümüzden çalışmalarla ilgili güncel bilgileri sürekli alıyor ve çalışmaları sahada da takip ediyoruz. DSİ Genel Müdürümüz Prof. Lütfi Akca'nınverdiği son bilgilere göre Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan en büyük sulama yatırımlarından biri olan Edirne Meriç Sulaması projesinin boru hattının tamamının yılın sonuna dek faaliyete geçirileceğinin bilgisini aldık.” Dedi.

“78 bin dekar alan modern sulamaya kavuştu”

Proje kapsamında Meriç Nehri'nden 2 pompa istasyonu ile alınacak sulama suyunun 260 kilometre boru hattı döşenerek sulama alanında dağıtımı yapılacağını belirten Başkan İba, 2021'den günümüze kadar 171 kilometre sulama borusunun iş başına getirildiğini, bu yılın sonuna dek ise boru hattının tamamının faaliyete geçirileceğini dile getirdi. İba; “Başta ilimizin her tür ihtiyacı için daima destekçimiz olmuş Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüze, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkma anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğü ve bu kapsamda Edirnemizin il ve ilçelerinde son yıllarda yapılan en büyük sulama yatırımı ile 78 bin dekar alanın modern sulamaya kavuşturulmasını sağladıkları için teşekkür ediyorum. Su hayattır. Üreticimizin, bereketli topraklarımızın daha yüksek verime kavuşmasını sağlayacak çalışmalarımız memleketimize, milletimize, çiftçimize ve Edirnemize hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

“2022 sonunda 43 bin dekar alanda şebeke imalatları tamamlanacak”

Proje ile ilgili yazılı açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca; “Edirne ve ilçelerinde son dönemde yapılan en büyük sulama yatırımlarından biri olan Edirne Meriç Sulaması İnşaatı ile toplam 78 bin dekar alan modern sulamaya kavuşturulacaktır. Proje kapsamında Meriç Nehri’nden 2 adet pompa istasyonu ile alınacak sulama suyunun 260 kilometre boru hattı döşenerek sulama alanında dağıtımı yapılacak. 2021 yılından bu güne kadar toplamda 171 kilometre sulama borusu iş başına getirildi ve getirilen boruların 131 kilometrelik bölümü döşendi. Kalan 40 kilometrelik bölümü de 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacak. 2022 yılının sonunda toplamda, 43 bin dekar alandaki borulu şebeke imalatlarının tamamlanmış olacak. Projenin milletimize ve çiftçimize hayırlı olmasını temenni ederim.” Şeklinde konuştu.  Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Dilimle baklava devri!
29 liraya mis gibi çamaşır
3 harfli marketlere fahiş fiyat denetimi
Ani hava değişimine dikkat!
Silahlı kavgayla ilgili 3 kişi tutuklandı
Türkan Seçkin, Fotoğraflarla Anıldı
ADD: Bu gidiş, iyi gidiş değildir!
İpsala ilçesinde okul servisleri denetlendi
Okullarda iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi
Vali Kırbıyık Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Hattı’nda incelemelerde bulundu
Hastane Caddesi'nde üstyapı çalışmaları sürüyor
100. yıla vefa yemeği