Millet Bahçesi’ne Çevrecilerden Tepki
Edirne’de halk arasında ‘Söğütlük’ olarak bilinen Edirne Kent Ormanı’nın bulunduğu noktaya yapılması planlanan Millet Bahçesi’ne tepkiler büyüyor. Kentte bulunan çevreciler Millet Bahçesi projesinin iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.
Yayın Tarihi: 21 Eylül 2022, Çarşamba 07:00
Haberleri

Projenin iptali için imza kampanyası başlatıldı

Edirne’de 3 Nehir 1 Şehir projesi kapsamında yapılması planlanan Millet Bahçesi’ne çevrecilerden tepki geldi. Gerçekleştirilecek projenin iptali için imza kampanyası başlatan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, Saraçlar Caddesi’nde stant kurarak imza topladı.

Millet Bahçesi için seçilen noktanın yanlış olduğunu belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, kent ormanının yeniden tahribat ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Kent Ormanı’nın doğal koruma alanı olarak tescil edildiğinin altını çizen Eren; “Kent Ormanı, ekosisteminin korunması amacıyla 2019 yılında Bakanlıkça Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir. 10 yıl önce ise Avrupa Birliği ile ortak bir projede Kent Ormanı’mıza beton yollar ve 260 tane aydınlatma direği dikilerek doğasına yeterince zarar verilmiş, dönemin valisi bile bunu doğa tahribatı diye eleştirmiştir.

Bu tahribattan 10 yıl sonra ise Kent Ormanı’mız yeni bir tahribat ile karşı karşıyadır. Kent Ormanı’nın Millet Bahçesi yapılmak istendiği açıklanırken; proje kapsamında yer alacak yapılar, ormanda tahribata neden olacaktır. Yasa gereği doğal SİT alanlarına inşaat yapılamaz, hiçbir müdahalede bulunulamaz. Biz Edirne’de yaşayan kişiler doğamızı, ormanımızı, nehirlerimizi gelecek nesillere korunmuş olarak emanet etmek istiyoruz. Söğütlük Kent Ormanı’mızın ağacı, çiçeği, böceği, yer altı ve üstü canlı yaşamıyla en doğal haliyle korunmasını, her türden inşaat veya yapı yapılarak tahrip edilmemesini istiyoruz. Millet bahçesi yapımı için Edirne’nin en yeşil alanlarından biri olan Söğütlük Kent Ormanı’nın seçilmesi yerine kıraç bir alanın tercih edilmesi, kentin yeşil alan varlığının arttırılmasına katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Edirne halkına ait bir ormanın ‘Millet Bahçesi Projesi’ adı altında tahrip edilmesine göz yumulmamalıdır.” İfadelerini kullandı.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Seyyar Satıcının İsyanı
Gaytancıoğlu: “Çiftçi bir buçuk, 2 milyar liraya yakın bir zarar etti”
Dilimle baklava devri!
“Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz”
29 liraya mis gibi çamaşır
Özen’den üyelere ziyaret
İYİ Partili Balcı, adaylığını açıkladı
3 harfli marketlere fahiş fiyat denetimi
Ani hava değişimine dikkat!
Silahlı kavgayla ilgili 3 kişi tutuklandı
Türkan Seçkin, Fotoğraflarla Anıldı
ADD: Bu gidiş, iyi gidiş değildir!