“Millet Bahçesi İhalesi Acilen Durdurulmalı”
Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, Edirne Kent Ormanı’nda yapılması planlanan Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen açıklamada konuşan Çolak, kent ormanına yapılacak Millet Bahçesi projesinin durdurulması için yasal sürecin başladığını belirtti.
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2022, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, Edirne’de yapılması planlanan Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Millet Bahçesi ihalesinin durdurulması için başvuruda bulunduklarını dile getiren Çolak, tüm Edirnelileri kent ormanına sahip çıkmaya davet etti. Bölgenin doğol sit alanı olduğunun altını çizen Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak; “Edirne'de Söğütlük olarak bildiğimiz, aynı zamanda mesire olarak kullanılan kent ormanı 'Millet Bahçesi' yapılmak isteniyor. Biz de projeyi en geniş kesimlerle, TMMOB desteğiyle incelediğimizde doğal sit alanı olan Söğütlüğün yapay, tematik bir parka dönüştürüldüğünü tespit ettik. Bunun üzerine de itiraz dilekçemizi hazırladık. Bildiğiniz gibi 20 Eylül Söğütlüğün Millet Bahçesi yapılmasıyla ilgili ihalesi var. İhalenin acilen durdurulması için kurum temsilcileri ve vatandaşlar olarak bugün dava dilekçemizi Edirne Adliyesi'ne ilettik, yasal süreci de başlatmış olduk. Tabii ki sadece yasal süreç değil, aynı zamanda tüm Edirnelilerin, tüm kurumları, kentine ve çevresine sahip çıkan kişileri bu mücadeleye davet ediyoruz, Söğütlüğe sahip çıkmaya çağırıyoruz, Söğütlük doğal kalsın istiyoruz. Biz bugüne kadar Söğütlüğün kullanımı ile ilgili de aslında çok da oturan, yerli yerinde bir kullanım söz konusuydu. Orada festivaller yaptık, şenlikler yaptık. Edirneliler orayı gayet güzel, özgürce gayet rahat kullanabiliyorlardı. Fakat bu kullanım mı rahatsız etti, ya da ne oldu bilmiyoruz, yer mi bulamadılar bir doğal sit olanı bir bölge, bir orman yapay bir parka çevrilmek isteniyor.” İfadelerini kullandı.

“Söğütlüğe Sahip Çıkacağız”

Bölgeye iş makinelerinin girerek doğal yaşamı olumsuz etkileyeceğini belirten EKK Başkanı Nihat Çolak, yasal sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Çolak; “İçerisinde baştan sona kadar uzanan asfalt bir yol var. Oraya iş makineleri girecek. Orada, canlıları ve bitkisiyle birlikte doğal bir yaşam var. Bunun etkilenmemesi, kaybolmaması mümkün değil. Bizim talebimiz burası doğal kalsın, önceki haliyle kullanıma devam edilsin. Buraya iş makineleri girmesin, artık yeter, Söğütlük üzerinden bir şey yapılmasın. Yıllarca bu denendi. Hatta bu konuda hayatını kaybedenler oldu, İzzet Arseven buna örnek. Oranın ticarileştirilmesine karşı duran bir büyüğümüzdü, bunu canıyla ödedi ve saygıyla anıyoruz. Biz Söğütlüğün takipçisi olacağız, bırakmayacağız, sahip çıkacağız.” Şeklinde konuştu.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Dilimle baklava devri!
29 liraya mis gibi çamaşır
Silahlı kavgayla ilgili 3 kişi tutuklandı
Türkan Seçkin, Fotoğraflarla Anıldı
İpsala ilçesinde okul servisleri denetlendi
Şimdi de RSV salgını!
“Et 250 Lira Oldu Mu, Hiç Kimse Bağırmasın”
Vali Kırbıyık Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Hattı’nda incelemelerde bulundu
Hastane Caddesi'nde üstyapı çalışmaları sürüyor
100. yıla vefa yemeği
Veteriner hekimlerin elinde çip yok
"Biz Kamunun Üvey Evladı Mıyız?"