Sedefçi:‘Puanlamayı beğenmeyen defolsun’
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar'da uygulanacak olan puanlama sistemini savunarak "Açık konuşuyorum, beğenmeyen defolup gitsin" dedi.
Yayın Tarihi: 27 Nisan 2012, Cuma 10:59
Spor Haberleri

Belediye meclis salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Sedefçi, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılacak pehlivanların yıl içerisinde yaptıkları güreşlerde alacakları puanlara göre belirleneceğini söyledi.

Sedefçi, Sırbistan'da yapılan Avrupa Serbest Grekoromen Güreş Şampiyonası için Sırbistan'da Federasyon Başkanı, Asbaşkanı ve Yönetim Kurulu üyeleriyle üç gün süren görüşmeler yaptığını kaydetti.

Yapılan görüşmeler sonucunda federasyonun bir karar aldığını belirten Belediye Başkanı Sedefçi, "Yıl içerisinde yapılan diğer güreş müsabalarında puanlama yapılacak. Puanlamalarda ilk 40'a giren başpehlivanlar Kırkpınar'da görüşme hakkını kazanacaklar. 41. olan pehlivan Kırkpınar güreşlerine katılamayacak." dedi.

Kırkpınar'a zemherini kapanın katılamayacağını vurgulayan Hamdi Sedefçi, şunları söyled:

"Dereceye giren insanlar burada güreş tutacaklar. Bu da diğer güreşlerde hatır gönül meselelerini ortadan kaldıracak. Herkes puan almak ve burada güreşmek için adam gibi güreş tutacaklardır. Güreşler renklenecek ve güzelleşecektir. Edirne'de 40 kişinin katılacağı kaliteli güreşler yapılacaktır. En önemli şey de başpehlivanlık. 30 dakika güreş, 10 dakika puan ondan sonra da altın puan vardı. Değişti arkadaşlar. Güreş süresi 40 dakika. Puanlama yok, bu süre içerisinde normal yenişme olmazsa kim daha fazla puan almışsa o galip olacak."

Güreşçilerin el ense bağlayıp saatlerce duramayacağının altını çizen Sedefçi, pehlivanların meydanındaki 15 bin kişiyi, televizyonun başındaki milyonlarca kişiyi sıkmayacağını kaydetti.

Başkan Sedefçi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Adam gibi güreşecekler. Adam gibi güreşmezlerse bir ihtar, arkasından bir ihtar daha üçüncü ihtarda ise diskalifiye edilecekler. Bu kuralı koyan federasyon. Bizim görüşümüz de bu doğrultuda. Beğenmeyen güreşmesin kardeşim. Burası dingonun ahırı değil, burası Kırkpınar ise Türkiye'nin yiğitlik ve er meydanı ise, gelenek ve görenek ise bunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Beğenmeyen pehlivan defolup gitsin açık konuşuyorum."

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’