Şahin: “Talep etmeyen esnaf için belediyeden zam istemem”
Edirne’de taksi ücretlerine zam yapıldı. Taksi ücretleri, Belediye Meclisinde alınan kararla, taksimetre açılış ücreti 10 liradan 12 lira 50 kuruşa, yolculuk başına minimum ücret 20 liradan 25 liraya yükselirken taksiye binen yolcu her kilometreye 8 lira para ödeyecek.
Yayın Tarihi: 09 Ağustos 2022, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, yapılan zamların taksi esnafının işlerini arttırmadığını aksine işlerinde azalma olduğunu kaydetti.

Şahin, “Taksi esnafının zam istemediği” yönündeki açıklamalara açıklık getirdi. Şahin, “513 tane taksi var. 50-60 tanesi zam istemeye bilir. Biz çoğunluğa bakarız. Biz esnafın harcama, maliyetlerine bakarız. O yüzden böyle bir zam talebinde bulunduk. Ben şunu üstüne basarak söylemek istiyorum. Benden zam talep etmeyen hiçbir esnaf için kalkıpta belediyeden zam istemem” dedi.

Edirne Belediyesi’nin toplu ulaşıma destek verdiğini belirterek, “Aslında hiçbir zam bizim için bir gelir anlamına gelmiyor. Her zam yaptığımızda bizim yolcumuzda yüzde 5-10 azalma oluyor. Neden? Herkes başka bir yöntem bulmaya çalışıyor kendine. Daha önce haftada 1-2 kere köfteciye, ciğerciye gidiyorduk ama şimdi çıkardık ayda 1-2 kereye. Ya da başladık evde yapmaya bu işleri. Neden, maliyetler arttı. Keşke düzelse. Merkezi hükümete bizim yüzlerce dileçemiz var. Taşıma sektöründeki esnafa mazot konusunda en azından yüzde 18 KDV, ÖTV bunları almayın biz de bunları vatandaşa yansıtalım. Böyle bir şey bu zamana kadar olmadı. ‘Çalışmalar var’ diye duyuyoruz. İnşallah olur. Bu arada son dönemlerde Belediye Başkanımızın önderliğinde 65 yaş üstü vatandaşların devletin verdiği ödeneğin haricinde, belediyenin bize vermiş olduğu desteklerle toplu ulaşım ayakta durmaya çalışıyor. Bütün sektörde sıkıntı var. Daha önce taksi ve minibüs arasında ‘Ben zam yaparsam ona yolcu kaçar, o yaparsa benden gider.’ Bunları artık esnaf bıraktı. Esnaf artık taksi müşterisi ayrı toplu müşterisi ayrı” şeklinde konuştu.              

Öte yandan, yeni taksi ücretlerinin yakın zamanda uygulayacağı ifade edildi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

3 katlı ahşap binada çıkan yangın söndürüldü
Bağımsızlık Günü’nde Edirne’ye Akın Ettiler
Eğitim İş’ten Promosyon İhalesine Şerh
Avukatlar Eylemlilik Sürecini Erteledi
Şentürk’ten Seçmenlere Önemli Uyarı
Kırbıyık, sezon açılış konserini dinledi
Özlem Becan Uzunköprü Belediyesi’nin 41 ayını halkla ve basınla paylaştı
“Söğütlük, söğütlük olarak kalmalı”
Çocuk Müzesi, Minik Misafirlerini Ağırladı
Helvacıoğlu, Engelsiz Park'ta incelemede bulundu
Keşan’da evcil hayvan parkı kurulacak
Şehit Efkan Yıldırım ve Adnan Tunca, kabirleri başında anıldı