Öztunç’la Gürkan’dan aşure ikramı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’la Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Saraçlar caddesinde vatandaşlara aşure ikram etti.
Yayın Tarihi: 09 Ağustos 2022, Salı 07:00
Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Sayın Maliye Bakanı Nebati, hani ‘Gözlerde ışıltı’ diyor ya, gelsin bir Edirne’ye Nebati, gözlere baksın, Bulgaristan’dan gelenlerin gözlerindeki ışıltıyı görecek. Ama bizim yurttaşlarımızın gözlerindeki ışığın, ferin söndüğünü görecek. Bir gelsin Edirne’ye baksın bakalım, nasılmış tablo?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Salı Toplantıları’nın ikincisini yarın Edirne’de gerçekleştirecek. Bir gün önceden kente gelecek olan Kılıçdaroğlu, bugün saat 19.30’da Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Gelibolu Bölgesi Balkan Türkleri Dernek Başkanları ile Meriç Nehri kenarındaki bir restoranda bir araya gelecek. Bu program çerçevesinde Edirne’ye gelen Öztunç, Edirne Belediyesi’nin, Saraçlar caddesinde Muharrem Aynı nedeniyle aşure ikramına katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile vatandaşlara aşure ikramında bulunan Öztunç,  Muharrem ayının Yas-ı matem ayı olduğunu belirterek, “Yas-ı matem ayında Kerbela şehitlerini anıyoruz. Kerbela insanlığın yaşadığı en büyük facialardan en hüzünlü olaylardan birisidir. O gün Yezid var dı, bugün Yezid var. O gün Hüseyin vardı bugün Hüseyin-i var. O gün nasıl Yezid’e karşı Hüseyin-i anlayışı varsa bugünde Yezid’e karşı Hüseyin anlayışı devam etmektedir. Ama Yezid kaybedecek. Tarih bunu göstermiştir. Hüseyin kazanacaktır. Ben Kerbela şehitlerimizi anıyorum. ‘Hak kabul etsin diyorum. Muharrem iftarlarını.” dedi.

“AK Parti hükümetinin beceriksizliğinin en somut göstergesidir”

Bulgaristan vatandaşlarının kur farkından dolayı Edirne’ye ciddi alışveriş yapmaya geldiğinin altını çizen Öztunç, “Sayın başkanım Bulgaristan’dan buraya turist olarak gelen ile ilgili kısa bir şey söyledi. Ben de bir cümle etmek istiyorum. Bulgaristan’dan Edirne’ye gelinip ya da Batum’dan Artvin bölgesine alışveriş yapılması o şehrin ekonomisini arttırır. Doğru. Burada esnafın yüzü gülüyor belki. İş, ticaret yapıyor. Ama şunu da gösteriyor. Halkın fakirleştiğini. Türk toplumunun, Türk halkının fakirleştiğini gösteriyor. Geçmişte Türkiye’den Bulgaristan’a gidilip alışveriş yapılıp gelinirdi. Bugün Bulgaristan’dan Türkiye’ye geliniyor. Alışveriş yapılıp gidiliyor. Bu AK Parti hükümetinin beceriksizliğinin en somut göstergesidir. Sayın Maliye Bakanı Nebati, hani ‘Gözlerde ışıltı’ diyor ya, gelsin bir Edirne’ye Nebati, gözlere baksın, Bulgaristan’dan gelenlerin gözlerindeki ışıltıyı görecek. Ama bizim yurttaşlarımızın gözlerindeki ışığın, ferin söndüğünü görecek. Bir gelsin Edirne’ye baksın bakalım, nasılmış tablo?” şeklinde konuştu.

“Umarım bir şov amaçlı gitmez”

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da Cem Evi ziyaretinde bulunacağını hatırlatan Öztunç, “Medyada bunu öğrendim. Umarın Ankara’da Cem Evi’ne gittiği zaman Sayın Cumhurbaşkanı Cem Evlerinin ibadethane olması yönünde açıklamasını yapar. Umarım bir şov amaçlı gitmez, oraya. Umarım, Alevi toplumunun bir takım taleplerine duyarlı davranır. Ve umarın son günlerde Alevi ve Cem Evlerine yönelik bir takım provokasyonlara ilişkin de ‘Gerekli açıklamaları yapar.’ diye umut ediyoruz” dedi.

“Kararlılığımızı sürdüreceğiz”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte artan Bulgarca tabela ve afişler için komisyon kurulduğunu belirterek, “Edirne, son dönemde turizm noktasında yaptığı çıkışı hepimiz biliyoruz. Bulgaristan vatandaşlarının vizesiz, pasaportsuz, kimlikle Edirne’ye gelmesiyle beraber Edirne’de hareketlilik çok fazla arttı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptık. Türk dilinin kullanımı ile ilgili. Bunla ilgili Türkiye’nin birçok tarafından, çok destekleyici açıklamalar geliyor. Türk dilinin korunması ve yaşatılması anlamında çünkü milleti millet yapan ortak değerlerin en başında dil gelir. Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Yakın zamanda bununla ilgili komisyon çalışmamız bittiğinde yeni kararlarımızı, belediye meclis kararı alarak uygulamaya koyacağız” diye konuştu. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Tavuk Ormanı'nda 72 kuş türü bulunuyor
Milletvekili Yazgan’dan Edirnelilere ilk mesaj
OSB Yönetim Kurulu toplandı
Belediye mücadeleye başladı
Temiz bir çevre ve doğa için etkinlik yaptılar
Öğrencilerin konserlerine tam not
Çalılık alanda parçalanmış ceset bulundu
Saadet Partisi’nden “Dünya Çevre Günü” Mesajı
Edirne’de kaçakçılık operasyonu
Balkan Tohumcular Birliği kuruldu
Yarışmanın birincisi 2 gecelik tatil kazandı
Edirne OSB’ye cami yapılıyor