Meclis 122 yıl sonra AKM’de
Edirne Belediye Meclisi, 122 yıl sonra toplantısını farklı bir salonda gerçekleştirerek tarihi bir olaya imza attı.
Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2022, Cumartesi 07:00
Haberleri

Edirne Belediyesi Buçuktepe’de Atatürk Kültür Merkezi (AKM)ve Belediye Konservatuarı binalarını tamamlayarak hizmete açtı. Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayının toplantısını, Tarihi Belediye Binası Meclis Salonunda veda ederek AKM’de gerçekleştirdi. Toplantının Başkanlığını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün tarihi bir gün. 122 yıl sonra ilk meclis salonu değişimi bu. Belki de farklı bir yerde ilk meclisin yapıldığı yer. Bu yüzden buradaki ilk meclisimizin hem belediyemize hem de Edirne halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edirne Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulan Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda, düzenlen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Gürkan, “122 yıldır kesintisiz olarak kullandığımız Belediye binamız yine Belediye binası ve Başkanlık makamı olarak görevini yapmaya, fonksiyonunu sürdürmeye devam edecek ama Belediye Meclis Üyelerimizin haklı talepleri vardı, eski belediye binamızdaki oturma düzeninden kaynaklanan. Moderninize edilmesi gerekiyordu ama eski binada da bunun olması mümkün değildi. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nı yaparken bu salonu da Belediye Meclis Salonu olarak düzenlemeyi düşündük” ifadelerine yer verdi.

Bugünün tarihi bir gün olduğuna dikkat çeken Gürkan, “ 122 yıl sonra ilk meclis salonu değişimi bu. Belki de farklı bir yerde ilk meclisin yapıldığı yer. Bu yüzden bu ilk meclisimizin hem belediyemize hem de Edirne halkına hayırlı olmasını diliyorum” diyerek, meclis salonunun açılışı nedeniyle tüm meclis üyelerini Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından da İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

Daha sonra katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda Edirne’nin adını duyuran, dereceye giren sporcular, Edirne halkı adına Belediye Meclisi tarafından ödüllendirildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, U-20 Türkiye Şampiyonası birincisi ve U-20 Avrupa Şampiyonası 3.’sü olan Edirne Belediyesinin ilk ve tek kadın güreşçisi Melda Dernekçi’ye 2 adet tam altın; Türkiye Şampiyonu, Avrupa İkincisi, Dünya Kupası İkincisi Edirne Belediyesi’nin tekvando takımı sporcusu Hasan Arslan’a  iki adet tam Cumhuriyet altını; Türkiye ikincisi olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Hüseyin Arslan’a bir adet yarım altın; Türkiye üçüncüsü olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Sude Sağlam’a 1 adet çeyrek altın ve Türkiye üçüncüsü olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Ali Tuğyan Eskinoba’ya 1 adet çeyrek altın takdim etti.

Toplam 17 maddenin görüşüldüğü toplantıda ayrıca Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne bağlı Destek Hizmetleri Biriminin, Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak faaliyet göstermesine; İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nün 2022 mali yılı bütçesi ve personeli ile birlikte Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlanması ve bu müdürlük altında yine "İşletme ve İştirakler Birimi" olarak görev yapmasına karar verildi. Haber Ergin Yıldız

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şahin: “Talep etmeyen esnaf için belediyeden zam istemem”
İstismar İddiasına tutuklama
Öztunç’la Gürkan’dan aşure ikramı
TÜMKİAD'dan 4 bin aşure İkramı
Bulgaristan'dan Gelen Öğrencilere Edirne Turu
“Saldırıları Derhal Durdurun”
Trakya Müzik Festivali'nde Yıldızlar Geçidi
TÜ’den Soydaş Hekimlere Eğitim Desteği
Arpacı, yaz okulu destekleme ve yetiştirme kurslarını ziyaret etti
"Bizim başarımız milletin gönlüne girmekten geçiyor”
“Günlük hayat küresel ısınmanın etkilerine göre planlanmalı”
İşkur aracılığıyla eleman ihtiyacını karşılayan iş yerlerine ziyaret