Kartal günde 50 bin metre kumaş üretiyor
Edirne’de faaliyet gösteren Kilim Gurubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası, günde 50 bin metre kumaş üretiyor. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere bir çok yabancı ülke ordusuna askeri kamuflaj giysileri kumaşının üretildiği fabrikada, 500 kişi istihdam ediliyor. Yaklaşık 50 yıldır Edirne’de faaliyet gösteren ve bir çok kişiyi istihdam eden fabrika, dokumada kullanılan ipliği de kendisi üretiyor. Dışarıdan temin edilen pamuk, fabrikada bir çok işlemden geçerek kumaş haline gelip tekstilde kullanılmak üzere 20 ülkeye ihraç ediliyor.
Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2022, Cuma 07:00
Haberleri

Fabrikanın Genel Müdürü Nadir Kartal, hedeflerinin fabrikayı sürekli çalıştırmak olduğunu ifade ederek, “Fabrikamız 1973 yılında Türk Anonim şirketi olarak yüzde yüze Türk sermayesi ile kurulmuştur. Yaklaşık fabrika arazisi bir milyon metrekare, kapalı alanda 100 bin metrekaredir. Fabrikamıza ham madde gelir, iplik, dokuma, boya, baskı mamul olarak ürün bitmiş olarak hazır hale gelir. Yaklaşık 20 ülkenin üzerinde kumaşı ihracatı vardır. Bunun yanında Türk silahlı Küvetlerimize ve yabancı ordulara patentli kamuflaj kumaşlar üretilmektedir. Şu an bünyemizde 500 kişi çalışmaktadır. Yaklaşık 50 yıllık süreçte fabrikamız yatırımlar yapmıştır, kurulu olan gücünü arttırmıştır, kapalı alan ve makine yatırımını artırmıştır. Hedefimiz bu fabrikayı sürekli çalıştırmak ve istihdama katkı sağlayıp yatırım yapmak. Ham madde olarak, genelde Türk pamuklarını kullanıyoruz Ege pamukları ağırlıklı olmak üzere, Çukurova bölgesi ile Güney Doğu Anadolu bölgesi pamuklarını kullanıyoruz. Zaman zamanda istenen ürün isteklerine göre de Mısırdan ve Amerika’dan aldığımız daha nitelikli pamuklar oluyor. O projenin boyutuna göre değişiyor. Askeri kumaşlar belli teknik şartnameye uygun şekilde yapılacağız için prosesleri ona göre yürüyor. Dünyada ki moda ile yurt dışında ki fuarlara katılıyoruz, o fuarlarda ki trendlere göre kendi geliştirdiğimiz ürünleri sunuyoruz oradaki taleplere göre de ARGE çalışmaları yapıyoruz” dedi.

“3 milyon Euroluk dokuma tezgah yatırımı yaptık”

Günde 50 bin metre kumaş üretimi yaptıklarını ifade eden Kartal, “Modaya bakış açısı o kadar değişken ki, teknik olmayan kumaşlarda inanılmaz derecede likralı, elastan kumaşlar var. 20 yıl öncede biz denim kumaşı yapıyorduk, likra yeni yeni çıkmaya başlamıştı. Biz bunu bayanlara yapıyorduk. Şimdi erkeklerde dahi standart donanım haline geldi. Streç kumaşlar günün yelpazesinin yüzde 99’u içinde likra barındıran streç kumaşlardan oluşuyor artık. İki yıl önce hemen pandemi öncesinde 3 milyon Euroluk dokuma tezgah yatırımı yaptık ve önümüze pandemi geldi. Şimdi yatırım planlarımız var ama biraz bu süreci atlatmayı bekliyoruz. Biz sürekli fabrikamızı geliştirip üretime devam etmek istiyoruz. Bizim günden 50 bin metre kumaş üretme kapasitemiz var. Tabi bu kumaşı üretirken ipliği de kendi bünyemizde üretiyoruz ve üretilen kumaşı da mamul hale getirecek ona göre ekipmanlarımız, donanımlarımız mevcut. Bu fabrikada pamuk girer mamul kumaş çıkar” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları