Kılıçdaroğlu Edirnelilerle buluşacak
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’nin tatile girmesinin ardından Anadolu’nun farklı bölgelerinde yapacağını açıkladığı haftalık grup toplantılarının 2’ncisini 9 Ağustos 2022 tarihinde Edirne’de gerçekleştirecek.
Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2022, Cuma 07:00
Haberleri

Kılıçdaroğlu’nun programı öncesi Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Merkez İlçe Başkanı Olcay Bakkalcı, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, İzmir Milletvekili PM üyesi Ednan Arslan, İstanbul Milletvekili PM üyesi Özgür Karabat, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Edirne Milletvekili Prof. Dr. Okan Gaytancıoğlu birlikte basın toplantısı yaptı. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kılıçdaroğlu’nun Edirnelilerle buluşarak esnaf ziyareti de yapacağını söyledi. , Edirne Milletvekili Prof. Dr. Okan Gaytancıoğlu grup toplantısının Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM)olacağını aynı zamanda AKM’nin açılışının da yapılacağını kaydetti.

Basın toplantısında konuşan İzmir Milletvekili PM üyesi Ednan Arslan, enflasyon rakamlarının açıklandığını belirterek, “Hayat pahalılı. İstanbul Ticaret Odasının açıladığı İstanbul enflasyonun yüzde 99’larda. ENAG’ın açıkladığı enflasyon yüzde 70’lerin üzerinde. Makyajlı TÜİK rakamları ise maalesef yüzde 70’lerde. Cumhurbaşkanımız ne demişti; ‘Geçen sene Ağustos ayından itibaren enflasyon düşüşe geçecek’ demişti. Ama maalesef enflasyon artmaya, hayat pahalılı artmaya devam ediyor. Bu yıl Ocak ve Temmuz aylarında yapılan, Haziran ayında yapılan eleştirmelerle asgari ücterin artması da vatandaşın mutfağındaki yangını maalesef söndirememiş. Çünkü tek adam rejiminin ülkeyi getirmiş olduğu nokta yoksulluktur, yolsuzluktur ve insanların mutfaındaki yangındır. Bizim talebimiz erken seçimdir. Milletin hakimeyeti ile bu işin bir an önce çözülür olması lazım” dedi.

“FETÖ vari anlayışlar hala devam ediyor”                                                                               

KPSS’de soruların sızdırılmasına değinen Arslan, “Daha dün büyük bir sıkandal ve rezaletle karşılaştık. FETÖ vari yöntemlerle gene soruların çalındığı, KPSS’de gençlerimiz mağdur ediliyor. İnceleme başlatıldığı söyleniyor. Asıl sorgulanması gereken şu; bu nasıl yerleşik bir hale geldi? Önceden FETÖ vardı, FETÖ çalıyordu ama FETÖ’YÜ güya tasviye ettiler. Güya devlet kurumlarından yok ettiler. Ama FETÖ vari anlayışlar hala devam ediyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinden çalan iktidar görev başındadır. Yapılan uygulamaların tamamı toplum vicdanını kanatmaktadır. Çünkü biz biliyoruz ki, AKP ‘nin Nepotizm (akraba kayırma) uygulamaları sonuna kadar uygulanıyor. Eş, dost, yandaş, akraba var ama onlara oy veren milyonlarca yoksul hiç umurlarında değil. Doğayı talan ediyolar. Ülkemizin kaynaklarını bir avuç yandaşa peşkeş çekiyorlar. Kur Korumalı Mevduatla servet tranferi yapıyorlar. Bankaların karının yüzde 400 arttığı bir dönemde, ülkedeki insanların yoksullaştığı bir dönemde yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Gelmekte olan geliyor”

Gaytancıoğlu, 6’lı masada HDP’nin yer almadığını kaydederek, “Gündemi saptırmak ve algı yaratmak. 6’lı masada 6 tane siyasi parti var. 5-6 defa buluıştular. Ortak politikalarımızı geliştiriyoruz. Bu masanın içerisinde vatandaşı da dolaştığımızda artık o sesler de çok çok azaldı. Hiç kimse bize siz onlarla berabermisiniz? Diye bir şey sormuyor. Değiliz. Yani 7’li masa olsaydı, 7 kişi vardı, deriz. Algıyı başka yöne çeviriyor. Niye, dolar 18 buçuk lirayı gördü. Kur Korumalı Mevduat diye bir şey icat edildi. Daha önce 70’li yılların sonunda yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti çok zorlanmıştı. Ve 90 milyar para buradan gitti. Ne oldu? Dolar yine 18 lira. Ne oldu algıyı yönetti mi? Yönetti. Ekonomiyi yönetemiyor. Dış politikayı yönetemiyor. Kim geliyor? Gelmekte olan geliyor. Millet İttifakı geliyor. Dolayısı ile bu algı operasyonu, biz buna girmiyoruz” dedi.

“8 bin ton ham yağ ithalatı yapacaklar”

Ayçiçeği taban fiyatının primle birlikte 18 TL olması gerektiğini belirten Gaytancıoğlu, “Ayiçeği fiyatı dünyada 800 dolar. 18 ile çarptığınızda, zaten rakamı buluyorsunuz. 15 lira civarında. Normalde yüde 27 gümrük vergisi de var. Ama bu iktidar, gümrük vergisini sıfırladı. Yılbaşına kadar. Dün de bir şey öğrendim. 8 bin ton ham yağ ithalatı yapacaklar. Nereden, Rusya’dan. Gemiye binmiş geliyor. Ne zaman ithalat yapılıyor? Hasat zamanı, bizim çiftçimiz aynı anda tarlada. Bu çiftçiye yazık değil mi? Çiftçimizin sömürülmesi değil mi? Biz ithalata karşı değiliz. Ocak- Şubat-Mart ayında buyursun gelsin. Ama çiftçi tarladayken bu ithalatın yapılması fiyatları düşürecek. Bunu istiyorlar. Kendi çiftçimizi başka ülke çiftçileriyle rekabet ettiriyorlar. Bizim fiyat beklentimiz çok açık. Çiftçinin maliyeti, çiftçi yüzde 500 fiyat farkı ödeyerek gübre satın almış. Bu çiftçi yüzde 300 fiyat farkı ödeyerek mazot satın almış. İlaç, tohum almış, tarlasını sürmüş, sulamış. Bizim fiyat açıkladığımız rakam net 16 lira. 2 lira da prim. 50 kuruş alınan primi 2 liraya çıkarsınlar. Nasıl ki TMO buğdayda 1 lira fiyat farkı verdi aynısını ayçiçeğinde versin. Yıllardan beri ayçiçeği ve buğday arasında bir parite vardır. 2 kat, bir buğday 2 ayçiçeğine tekabül eder. Şu anda buğday Edirne’de 7 buçuk lira. Ama Adana Polatlı’da 8 lira. Biz 2 katı fiyat istiyoruz, 16 lira. İstediğimiz fiyat budur. Bu fiyat olursa üretici en azından yapmış olduğu maliyeti karşılamış olacak. Üretime devam edecek, ayçiçeğinde üretim 200 bin ton üretim artışı var. Bu artış devam edecek. Bizim birkaç yıl sonra ithalat gibi bir sorunumuz olmayacak çünkü Cumhuryet Halk Partisi iktidara gelecek. Üreticiyi, sulu tarımı destekleyeceğiz, daha fazla üreteceğiz” dedi.

“Bozulmaya yüz tutmuş ürünler gelebilir”

Tahıl koridorundan da bahseden Gaytancıoğlu, “Bir de bu tahıl koridoru var. Tahıl koridorunda şu anda ayçiçekleri, mısırlar yola girdi ama bir yıllık ürünler bekliyor, orada. Onlar da büyük sıkıntı. İçinde asiti yükselmiş ayçiçekleri çıkabilir. Bozulmaya yüz tutmuş ham yağlar çıkabilir. Ya da buğday, arpa, mısırda özellikle bozulmaya yüz tutmuş ürünler gelebilir. Kendi çiftçimizin ürünü taptaze. Neden kendi çiftçimiz desteklemiyoruz da diğer ülkelerin çiftçilerinden bir şey umuyoruz. Tabi tahıl koridorunun işletilmesi, başka ülkelere tahıl sevkiyatının yapılması bizim için önemli. Ama biz başka ülkerden hiç beklemeyelim. Kendi çiftçimiz destekleyelim. Çiftçinin maliyetini dikkate alarak önümdeki üretimi dikkate alarak CHP’nin teklifi 16 liradır. 2 lira da bunun destekleme primi. Bunun da kısa sürede ödenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti