“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Bu yıl 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine damgasını vuran ve altın kemerin yeni sahibi başpehlivan Cengizhan Şimşek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Bu yıl Kırkpınar’ın ilklere sahne olduğunu dile getiren Gürkan; “Kırkpınar güreşleri özellikle başpehlivanlık kategorisinde birçok ilke sahne oldu. Gençlerin değişime olan bağlılığını, heyecanını ve gücünü gördük dualı çayırda. Gençler, kelimenin tam anlamıyla bir fırtına gibi estiler.” Dedi.
Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2022, Salı 07:00
Haberleri

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Cengizhan Şimşek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette açıklamalarda bulunan Başkan Recep Gürkan, gençlerin başarmaya ve değişime olan inancının Kırkpınar Er Meydanı’nda gösterdiklerini belirtti.

Gürkan; “Türkiye'de yılda yaklaşık 120 yağlı güreş içerisinde özel yönetmeliği olan tek güreş Kırkpınar'dır. Kırkpınar yönetmeliği şartları nedeniyle başpehlivanlık kategorisinde bir başpehlivan, Kırkpınar'da kürsüye çıkmışsa 45 yaşına kadar, Kırkpınar'da hiç kürsüye çıkamamışsa 40 yaşına kadar Kırkpınar çayırına çıkabilir. O nedenle bu Kırkpınar'ın güreş kalitesini arttırmak için alınmış bir tedbirdir ve bunu uygulayacağız. Bu yıl Kırkpınar güreşleri özellikle başpehlivanlık kategorisinde birçok ilke sahne oldu. Gençlerin değişime olan bağlılığını, heyecanını ve gücünü gördük dualı çayırda. Gençler, kelimenin tam anlamıyla bir fırtına gibi estiler. Mustafa Taş bu yıl ilk kez güreşti baş kategorisinde ve finale adını yazdırdı, bu çok büyük bir başarı. Cengizhan'ın ikinci yılıydı baş kategorisinde, ikinci yılında altın kemere ulaştı ve bu da olağanüstü bir başarı. Her ikisi de tarihe isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Bir taraftan da şunu söylemek istiyorum. Hep Z kuşağı diyoruz ya, yaş olarak Mustafa biraz daha yakın o kuşağa. Bu z kuşağının o değişimi başarmak anlamındaki gücünün de çok somut bir örnek oldu. İkisini de alınlarından öpüyorum, gururlandırdılar. Adına güreş yaptıkları Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni ve belediye başkanı Muhittin Böcek'i ve ailelerini gururlandırdılar. Kel Aliço'ların, Koca Yusuf'ların, Kurtderelilerin kol bağlayıp altın kemere ulaştığı bu çayırda altın kemere ulaştılar. Çok gençler, inanıyorum ki çok uzun yıllar, Cengizhan'ın, Mustafa'nın ve diğer kardeşlerimizin isimlerini hem Kırkpınar'ın dualı çayırında, hem de diğer güreşlerimizde daha fazla duyacağız. Biz bundan mutluyuz.” İfadelerini kullandı.

Gelecek yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Geleneksel Güreşler Federasyonu yağlı güreşleri çatısı altında yapılacağını dile getiren Gürkan, Kırkpınar’da güreşecek pehlivanlar için çeşitli kriterler belirlenmesi için çalışmalara başladıklarını dile getirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Biliyorsunuz bu yağlı güreşin Türkiye Güreş Federasyonu çatısı altındaki son Kırkpınarı'ydı. 1 Ağustos'tan itibaren yeni kurulmuş olan Geleneksel Güreşler Federasyonu yağlı güreşi kendi bünyesine alıyor. Bütün faaliyetler, bütün yağlı güreşler artık 1 Ağustos itibariyle artık Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından düzenlenecek ya da yetkilendirilecek. Bizden de bu federasyonun yönetim kurulunda Kırkpınar Koordinatörü İbrahim Doğan var. Kırkpınar ile ilgili önümüzdeki yılla ilgili, bu yıldan başlayarak tüm yağlı güreşlerde önemli değişiklikler yapmayı planlıyoruz, özellikle Kırkpınar bağlamında. 3 gün güreş oldu ve 2 bin 475 pehlivan 3 günde bitirmeye çalıştık. Zaman zaman sahada adım atacak yer kalmadı, toplu iğne atsanız yere düşmeyecek hale geldi. Her pehlivanın hayali Kırkpınar'ın dualı çayırına çıkmaktır. Hedef ve zirve burasıdır. Yıllardır söylediğim bir şey var; hiçbir elemeye tabii tutulmadan, ya da hiçbir başarı kriteri olmadan her pehlivanımız zembilini alıp, kispetini alıp dualı çayıra çıkmalı mı, çıkmamalı mı? O tartışılması gerekiyor, epeydir de tartışılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren pehlivanlarımızın yıl içerisindeki bütün güreşlerini izleyerek, yıl içerisinde başarılarına göre bir puanlama sistemi getirerek Kırkpınar'da bir takım, yıl içerisinde başarılı olmuş pehlivanlarımızın, Kırkpınar çayırına çıkmasını arzu ediyoruz. Böylelikle hem güreş sürelerini uzatmaya, hem de kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Gördünüz mesela, bazı güreşlerde ihtarlar verildi, seyirci isyan etti, ıslık çaldı, yuhladı. Buradaki amacımız daha nitelikli bir yağlı güreş, daha nitelikli seyir zevki olan bir Kırkpınar izletmek. Belki büyük orta, başaltı ve baştaki pehlivanlarımızın doğrudan katılımı ama diğer 11 boyda yıl içerisinde puanlama yaparak bir takım kriterler getirmek istiyoruz. Bence bunun zamanı geldi. İnşallah benim başkanlık dönemimde hak edene altın kemeri ebedi olarak vermek bana da nasip olur. 1997'den beri Ahmet Taşçı'dan beri 25 yıldır altın kemer kim hak ediyorsa vermek bize nasip olur.” Dedi.

Düzenlenen ziyarette güreşler için çok emek verdiklerini dile getiren başpehlivan Cengizhan Şimşek, desteklerinden dolayı herkese teşekkür etti.

Ziyarete başpehlivan Şimşek’in babası Mehmet Şimşek, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ikincisi Mustafa Taş ve takım antrenörleri yer aldı.

Ziyaretin ardından Başpehlivan Cengizhan Şimşek, Selimiye Meydanı'nda güreş severlerle fotoğraf çektirdi.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şahin: “Talep etmeyen esnaf için belediyeden zam istemem”
İstismar İddiasına tutuklama
Öztunç’la Gürkan’dan aşure ikramı
TÜMKİAD'dan 4 bin aşure İkramı
Bulgaristan'dan Gelen Öğrencilere Edirne Turu
“Saldırıları Derhal Durdurun”
Trakya Müzik Festivali'nde Yıldızlar Geçidi
TÜ’den Soydaş Hekimlere Eğitim Desteği
Arpacı, yaz okulu destekleme ve yetiştirme kurslarını ziyaret etti
"Bizim başarımız milletin gönlüne girmekten geçiyor”
“Günlük hayat küresel ısınmanın etkilerine göre planlanmalı”
İşkur aracılığıyla eleman ihtiyacını karşılayan iş yerlerine ziyaret