70 Yaşında Avukatlık Cübbesini Giydi
Edirne’de 36 yıllık öğretmenlik hayatının ardından emekli olan 70 yaşındaki Ahmet Atay, üniversite sınavına hazırlanan oğlunu motive etmek için girdiği hukuk fakültesini bitirmesinin ardından yemin ederek avukatlığa başladı.
Yayın Tarihi: 23 Haziran 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne’de öğretmenlik ve birim müdürlüğü yapmasının ardından emekli olan 70 yaşındaki Ahmet Atay, üniversite sınavına hazırlanan oğlunu motive etmek için 2014 yılında çıkan öğrenci affı ile birlikte İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yeniden başladı. 70 yaşında okulu bitiren ve başarılı bir staj dönemi geçiren Atay için Edirne Barosu’nda yemin töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen yemin töreninde açıklamalarda bulunan Edirne Baro Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya; “Ahmet Atay çok değerli bir eğitimci. Oğlunu motive etmek için hukuk fakültesine kayıt olmuş ve bitirerek aramıza katıldı. Kendisine meslek hayatında başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Sivrikaya’nın konuşmasının ardından Atay, avukatlık yemini ederek ruhsatını aldı. Ahmet Atay’ın cübbesini ise meslektaş oğlu Uğur Atay giydirdi.

36 yıllık öğretmenlik hayatının ardından 70 yaşında hukuk fakültesini bitirerek avukatlık cübbesini giyen, Ahmet Atay, gençlere tavsiyelerde bulundu. Atay; “Avukatın erdemli, şerefli ve vicdan sahibi olması adaletin işlemesinde önemli noktalardandır. Avukat sürekli kendisini geliştirmeli ve kendisini dinamik tutmalıdır. Hukuk cesurluluğun, soyut kanıtların somut olaylarla müvekkil için özgürlük ışığını kavuşturmak çabasıdır. Vicdan rahatlığıdır. Yargı cumhuriyettin onurudur. Eğer ki avukatların sesi kesilirse yurttaşların sesi kesilir. Avukat olmazsa demokrasi yarım kalır. Ülkemizde fakülteler var hukuk fakültesi arttıkça işsizlik sayısı da artıyor staj döneminde maaş alınmaması konusuyla ilgili Türkiye Barolar Birliği tarafından gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Oğlum üniversite sınavına hazırlanıyordu. Ben de onu motive etmek için sınava girdim. Hukuk fakültesini kazandım. Oğlum da avukat oldu. Okumanın yaşı yoktur. Gençlere tavsiyem yılmasınlar, çok çalışsınlar.” Şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen yemin törenine ise Atay’ın ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Tavuk Ormanı'nda 72 kuş türü bulunuyor
Milletvekili Yazgan’dan Edirnelilere ilk mesaj
OSB Yönetim Kurulu toplandı
Belediye mücadeleye başladı
Temiz bir çevre ve doğa için etkinlik yaptılar
Öğrencilerin konserlerine tam not
Çalılık alanda parçalanmış ceset bulundu
Saadet Partisi’nden “Dünya Çevre Günü” Mesajı
Edirne’de kaçakçılık operasyonu
Balkan Tohumcular Birliği kuruldu
Yarışmanın birincisi 2 gecelik tatil kazandı
Edirne OSB’ye cami yapılıyor