Bando ve Ciğer Festivali başladı
Edirne'de koronavirüs salgını dolayısıyla 2 yıldır gerçekleştirilemeyen Bando ve Ciğer Festivali bu yıl yerli ve yabancı vatandaşların katılımıyla başladı.
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2022, Cumartesi 07:00
Haberleri

Edirne'de 2 yıldır pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen Bando ve Ciğer Festivali bu yıl büyük bir kalabalık ile gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanlığı önünde toplanan Edirne Belediye Bandosu ve diğer bando ekipleri, esnaf ve vatandaşlar Atatürk Anıtı'na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Atatürk Anıtı'nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Etkinlik Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla birlikte start alırken, sunum sonrasında kortej Saraçlar Caddesi'nde bulunan etkinlik alanına kadar yürüdü. Düzenlenen etkinlikte 2 yıl önce hayatını kaybeden Beyazıt Sansı tarafından yazılan 'Tava Ciğer Marşı' okundu.

Düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; "Bir kentin geleceğe doğru adımlarla yürümek ne bir kişinin ne de bir kurumun yapabileceği işlerdir. Uluslar arası Bando ve Ciğer Festivali’nde de tüm kurum ve kuruluşlar burada. Bir şehri yüceltmek istiyorsanız, hedeflerini ileriye doğru emin adımlarla taşımasını istiyorsanız, herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Edirne'nin kültür turizmde bir başkent olduğunu dile getiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, kentte birçok etkinliğin düzenlendiğini belirtti. Edirne'de bu yıl 17 müzenin faaliyete gireceğini dile getiren Canalp; "Edirneliler çalışmayı seviyorlar. Edirneliler eğlenmeyi de seviyorlar. Edirneliler yaşamayı seviyorlar. Edirne’ye gelindiğinde kültürün kokusu gelir. Refahı yaşamak için, sizin devasa sanayi alanlarına ihtiyacınız yok. Bunun en güzel ipatı üzerinde olduğumuz topraklardır. Burası kültür turizminin başkentidir.” Şeklinde konuştu.

Uzun bir aradan sonra bu yıl düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali Pazar günü sona erecek.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Restoran işletmecisi iş yerinde ölü bulundu
10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı
Sağlık Bakanlığı Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmediğini bildirdi
300 kilogram tava ciğeri dağıtıldı
Ragbi Milli Takımı Bosna Hersek'le berabere kaldı
İstanbul'un fethi kutlamaları Edirne'de başladı
Osmanlı'nın şifa helvası dağıtıldı
 Aksal, “Tarihi Başarı”
Yeni Vali’den samimiyet ve çalışma vurgusu
Edirne'ye panoramik bakış imkanı sunacak
Hayaller Paris, Gerçekler, Açlık, İşsizlik, Yoksulluk
Edirne’nin sokak lezzeti "tencere köfte"