"Türkiye Üretimde Yeterli Değil"
14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Başkanlığı tarafından basın toplantısı düzenlendi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz; "Üretimde şu anda yeterli değiliz. Maalesef son 20 yılda o duruma geldik. Özellikle Ayçiçeğinde, çeltikte, buğdayda da önümüzdeki günlerde rekolte de düşüklük yaşanacak. Üretim olmazsa ilerleyen günlerde gıda fiyatlarında artış yaşanabilir." Dedi.
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2022, Cumartesi 07:00
Haberleri

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Başkanlığı tarafından 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Kentte gerçekleştirilen üretimler ile ilgili açıklamalarda bulunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, üretim azalmasıyla ters orantılı olarak gıda fiyatlarının artabileceğini dile getirdi. Yanılmaz; " Üretimde şu anda yeterli değiliz. Maalesef son 20 yılda o duruma geldik. Özellikle Ayçiçeğinde, çeltikte, buğdayda da önümüzdeki günlerde rekolte de düşüklük yaşanacak. Özellikle buğdayda ekim zamanı çoğu üretici gübre kullanamadı. Gübre atılmadığından dolayı buğdayların sarardığını fark ettik özelikle İç Anadolu’da bu daha da yaygın. Çoğu gübresiz ekti. Belki Trakya’da bir nebze çok fazla yağış olan bölgelerde nitratla telafi ettiler ama taban gübrenin eksikliğini her zaman hissediyoruz. İstanbul Büyükşehir’de ekmeğin fiyatının artması gündemde. Bazı semtlerde arttı. Edirne’de bile gündemde sürekli konuşuluyor.” İfadelerini kullandı.

Genç kesimin köylerden ve üretimden uzaklaştığını dile getiren Yanılmaz, köylerde sadece yaşlı nüfusun yaşadığını söyledi. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz; "Şu anda kırsal nüfus hakkında kesin verilere dahi sahip olmamakla birlikte, tarımsal faaliyette bulunan nüfusun ve ÇKS ye kayıtlı çiftçilerin sayısının gittikçe azaldığını görmekteyiz. Kırsal yerleşimlerin bir çok yerde Büyükşehir Belediyelerine ve kalabalık kasabalara entegre edilmesi idari gerçeği ifade etmediği gibi bu konudaki yatırım ve planlamayı da engelliyor. Yapısını ve kapasitesini (nüfus ve doğum oranı) iyi bilemediğimiz yerler için konuşmak ve değerlendirme yapmak zordur. Özellikle gençleri köyde tutamıyoruz ve kendilerine de iyi bir tarımsal eğitimi de veremiyoruz. Gençler özellikle şehirde “Ne iş bulursak çiftçilikten daha iyidir” mantığıyla hareket ederek tarımdan kopuyorlar. Bu da son yıllarda tarımda uygulanan yanlış politikaların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor ve köylerde sadece yaşlı nüfus kalıyor. 14 Mayıs Dünya çiftçiler gününde, çiftçi gelecekten umutsuz, çiftçi mutsuz. Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki köylümüzü çiftçi yapamadık ve yeteri kadar tarımsal eğitim veremedik. Bitkisel üretimin gerilediği kadar hayvancılığında bu şartlarda gerilediğini, piyasadaki et ve süt fiyatlarının yüksekliğinden görebiliyoruz. Ülkemizde çoğu bölgede hayvan bakıcıları ya Afganlı ya da Suriyeli göçmenlerden oluşmaktadır. Hayvancılık ta köylerde genç nüfusun bulunmayışından dolayı tamamen göçmen nüfusa kalmış durumda. Bu olumsuz örnekleri çoğaltabiliriz. Ayrıca üretimi teşvik etmek için destekleme miktarlarını ve taban fiyatları ekim tarihinde açıklamak gerektiğini düşünüyorum. İthalat ile diğer dünya çiftçilerini destekleyeceğimize, kendi ülkemizde üretim yapan çiftçilerimizi desteklememiz gerekmektedir. Enerji, Mazot ve diğer girdilerin bu kadar yüksek olduğu bu dönemde tarım alanlarında bence ekilmeyen alanlar daha da artacaktır." Şeklinde konuştu. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”