Kadınlar tarafından kurulan vakıfların Edirne'ye katkıları anlatıldı
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hacer Ateş Osmanlı döneminde Edirne'de kadınlar tarafından kurulan vakıfların kentin ekonomik ve sosyal hayatına önemli katkıları olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2022, Cumartesi 07:00
Haberleri

Ateş, Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen Edirne Araştırmaları Sempozyumu'nda "Edirne Şehrinin Gelişiminde Kadın Vakıflarının Rolü" konulu sunum gerçekleştirdi.

Ateş, Osmanlı'da erkeklerin yanı sıra kadınların da vakıflar kurarak sosyal ve ekonomik hayata destekler verdiğini ifade etti.

Osmanlı'ya 100 yıla yakın başkentlik yapmış Edirne'de kadınlar tarafından kurulan çok sayıda vakfın olduğunu aktaran Ateş, hanedandaki hanım sultanların yanında kent halkından kadınların vakıf kurduğunu dile getirdi.

Edirne'de sadece kent merkezinde değil Edirne sancağına bağlı bölgelerde vakıflar kurulduğunu ve halka katkıları olduğuna vurgu yapan Ateş, şunları kaydetti:

"Bazı vakıf kayıtlarında görüyoruz sıcak su ile abdest alınması için vakıf kuruluyor. Mahallenin mescidinin aydınlanması için mum ve çıra masraflarının karşılanması için vakıflar var. Yine mahallelere destek olunması için bu tarz vakıflar bulunmakta.

Vakıf kayıtlarını incelediğimizde vakıfların önemini görebiliyoruz. Vakıflar sadece etrafında bir yapıların oluşmasını sağlamıyor aynı zamanda bunların akarları ve gelirleri de iktisadi anlamda şehrin gelişmesine katkı sağlıyor. Vakfılar tarafından kurulan hanlar, kervansaraylar ve şehirlerin ekonomisine katkı sağlıyor. Yine kurulan muallimhaneler ve sıbyan mektepleri de eğitim hayatına katkı veriyor." (aa)

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Nalbur ve inşaat malzemesi satın alınacak
Bakım onarım malzemesi satın alınacak
Savak bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi açıldı
Pekcanlı: “Edirne'de oylarının yüzde 18’e düştüğüne AKP'liler bile inanmaz”
Kaymakam Güngör köylerdeki çalışmaları inceledi
Bakan Yanık Edirne'de
“Bu seferin kazananı Edirne olacak”
Keşan Belediyesi ile DİSK Genel İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı
LÖSEV Mutlu Et Paketleri İle Mutluluk Paylaştıkça Çoğalıyor
Eylül ve Burak'a mutluluklar
Üreticilere Uyarı