‘Aşı’ deyip geçmeyin!
Edirne İl Sağlık Müdürü Gül, “Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı da aşıdır.” dedi.
Yayın Tarihi: 23 Nisan 2012, Pazartesi 12:36
Sağlık Haberleri

Edirne İl Sağlık Müdürü Hatice Gül, ''Aşıyla önlenebilir hastalıkların sebep olduğu sakatlık ve ölümlerden çocuklarımızı koruyalım'' dedi.

     Gül, Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, her şeyin başının sağlık, sağlığın başının da aşı olduğunu belirtti.

     Aşılamanın her çocuk için yaşamsal öneme sahip olduğunu vurgulayan Gül, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı bulunduğunu ifade etti.

     Dünyada, 2002 yılında aşıyla korunulabilir hastalıklar nedeniyle 5 yaş altında 1 milyon 400 bin çocuğun öldüğünün tahmin edildiğini, bunların yüzde 38'inin kızamık, yüzde 27'sinin hibenfeksiyon, yüzde 20'sinin boğmaca, yüzde 14'ünün tetanos ve yüzde 1'inin diğer hastalıklar nedeniyle gerçekleştiğini aktaran Gül, şunları kaydetti:

     ''Bu hastalıkların hepsi aşıyla önlenebilir hastalıklardır. Toplumun aşılama ve aşıyla korunulabilir hastalıklar konusundaki farkındalığını arttırmak amacıyla 21-27 Nisan tarihinde ülke genelinde Aşı Haftası olarak kutlanacaktır. Aşı Haftası etkinlikleri ile sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının artırılması yoluyla 5 yaş altı eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanması, erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması hedeflenmektedir. Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Bunun dışında sadece çocuklar değil, bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanos, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar. Uygulanan aşılar kişilere özel olan aşı kartına kaydedilmeli, bu aşı kartı ise mutlaka saklanmalıdır. Ailelerden beklentilerimiz, çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar varsa aşılanmaları için sağlık kuruluşuna götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım. Aşıyla önlenebilir hastalıkların sebep olduğu sakatlık ve ölümlerden çocuklarımızı koruyalım. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.''

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır