‘GDO'lu besinlerin ithali yasaklanmalı’
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, ''GDO'lu besinlerin ülkemize girişinin yasaklanması gerekir'' dedi.
Yayın Tarihi: 21 Nisan 2012, Cumartesi 12:17
Sağlık Haberleri

Çamlıtepe, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen ''GDO'lu besinler'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, son zamanlarda üzerinde en çok konuşulan konulardan birinin, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve bunların halk sağlığı üzerindeki etkileri olduğunu hatırlattı.

      GDO'lu yemlerle beslenen hayvanlarda, yapay gen parçacıklarının hayvanların iç organlarında biriktiğini anlatan Çamlıtepe, şunları söyledi:

      ''Bunların sindirilemediği ve hatta dışkı atıklarında dahi bu gen parçacıklarının bulunduğu anlaşıldı. Bu hayvanların gübresiyle yapılan organik tarımda da tehlikenin büyük olabileceği, bunların da GDO içerikli olabileceği ileri sürüldü. Bugünlerde ülkemizde ithali düşünülen yemlik 9 GDO'lu mısır türünde antibiyotik direnç genlerinin özellikle kanamisin antibiyotik direnç geninin bulunuşu insanların tüberküloza karşı savunmasız kalabilmelerine yol açabilmektedir. Birkaç gün önce sayın bakanımız Mehdi Eker, televizyonda GDO'lu yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen et, süt ve yumurta gibi ürünlerin etkilenmeyeceğini müjdeledi. Bu uygulama dünyada bir ilk olacaktır.''

      Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Dilek Aslan da GDO'lu besinlerin zararları konusunda bilgiler verdi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır