Gül:‘Ebeler sağlık sistemimizin vazgeçilmezidir’
Edirne Halk Sağlığı Müdürü Hatice Gül, "Tüm zorluklarına rağmen fedakarlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir" dedi.
Yayın Tarihi: 21 Nisan 2012, Cumartesi 12:11
Sağlık Haberleri

Gül, 21-28 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ebelik mesleğinin dünyanın en eski mesleklerinden biri olduğunu bildirdi.

Hekimlik kadar eski bir sanat olan ebeliğin eskiden Türkiye'de anadan kıza geçen görgü ve deneyime dayanan bir meslek olduğunu vurgulayan Gül, "19. yüzyılda İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde isim yapmış ebelerin yanında usta-çırak yöntemi ile yetişen 'küçük ebe' adı verilen genç hanımlar, ebelik görevlerini yürütmüşlerdir. 1909 yılında sivil ve askeri tıbbiye birleştirilmiş ve ilk ebe okulu ve kadın hastalıkları kliniği açılmıştır" dedi.

Gül, şunları kaydetti:

"Ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbi önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetler verir.

Ebe, bu görevlerini hastane, klinik, sağlık ocağı, sağlık evleri ya da diğer kurum ve kuruluşlarda yerine getirir. Sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli bir görev ifa etmektedirler. Böylesine kutsal, özverili, tüm zorluklarına rağmen fedakarlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir."

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır