Nakit biniş 5 TL
ETUS,  şehiriçi ulaşımında yeni zamlı tarifesini uygulamaya başladı. Yeni tarifeye göre 2 lira 50 kuruş olan öğrenci ücreti 3 lira, 3 lira 50 kuruş olan sivil ücreti (kent kartlı) 4 lira 35 kuruş, 4 lira olan nakit biniş ise 5 liraya yükseldi. Yolcular yapılan zama tepki gösterdi.
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2022, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Belediye Meclisi, 2022 yılının ilk toplantısında alınan karar doğrultusunda şehiriçi toplu taşımaya yapılan zamlar uygulanmaya başladı. Gerçekleştirilen uygulama hakkında açıklamalarda bulunan Öğrenci Muhammed Zuliç, ulaşım ücretlerinde indirim yapılması gerektiğine değindi.

 Zuliç; “Nakit binişlerin 4 Türk lirası olması bile fazlaydı. Şimdi 5 Türk lirası olduğuna göre tüm öğrenciler için zor olacak. Biz indirim istiyoruz. Çünkü ailelerimiz var, ailemizin masrafları da sınırlı bize verecek paraları da sınırlı. Ben hem kendimi hem de diğer öğrencileri düşünüyorum bu konuda bir şey yapılması gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Edirne Belediye meclisinde alınan karar ile birlikte Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) ile yolculuk etmek isteyen öğrenciler 3 lira, tam kart kullanan vatandaşlar 4 lira 35 kuruş öderken, kart kullanmayan vatandaşlar ise nakit olarak 5 lira ödeyerek yolculuk yapabilecek. Uygulanmaya başlayan zamlı fiyatlar ile ilgili açıklamalarda bulunan vatandaşlar ETUS zamlarını eleştirdi. Edirne’de ulaşımın çok pahalı olduğunu dile getiren Yunus Emre Altun, zamlar ile ilgili düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Altun; “Benzin fiyatlarından bahsediliyor. Yolcu olarak çok sayıda binen oluyor. Türkiye’nin en pahalı ulaşım sistemi belki de Edirne’de. Bundan rahatsızız. Fiyatlar yükseldi ama başı sonu 15 dakika olan Edirne’de bu fiyatlar çok pahalı. İnşallah düzenleme getirilir. Ben 5 liraya Yıldırım’dan çarşıya geliyorsam bunda bir sıkıntı vardır. Hizmet sıfır. Edirne’de kime sorarsanız ulaşım sistemi berbat diyor.” İfadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalıştığını dile getiren Bergüzar Filiz, ETUS’lara yapılan fiyat artışlarından memnun olmadığını söyledi.

“Sadece yol parasına mı çalışacağız?”

Filiz; “Bu yaşam şartlarında her şey çok pahalı olduğu için kızamıyoruz. Ama ben her gün gidip geldiğim için yürüme gibi bir şansım yok. Fakültede çalışıyorum her gün 5 Türk lirası vermek çok ağır geliyor. Hak veriyorum ama çok ağır geliyor. Bir çalışan için her gün 5 lira çok zor. Dediğim gibi suçlamıyorum her şeye zam geldiği için onlarda haklı olarak yükseltecekler ama bu çok fazla. Her gün işe gidip gelen insanlar var, her gün 10 Türk lirası vermek çok zor. Ben bu durumdan memnun değilim. Bu şekilde devam etmesini istemiyorum. İndirim bekliyorum. Öğrenciler ve çalışanı var. Her şeyde bir artış var fakat bu şekilde olması çok ağır gelecek. Aylık ödemelerimiz var. Sadece yol parasına mı çalışacağız? Düne kadar karın topluğuna çalışıyoruz derken artık karın tokluğuna bile çalışamaz olduk. ETUS’lara yapılan fiyat artışlarından memnun değilim.” Şeklinde konuştu. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Restoran işletmecisi iş yerinde ölü bulundu
10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı
Sağlık Bakanlığı Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmediğini bildirdi
300 kilogram tava ciğeri dağıtıldı
Ragbi Milli Takımı Bosna Hersek'le berabere kaldı
İstanbul'un fethi kutlamaları Edirne'de başladı
Osmanlı'nın şifa helvası dağıtıldı
 Aksal, “Tarihi Başarı”
Yeni Vali’den samimiyet ve çalışma vurgusu
Edirne'ye panoramik bakış imkanı sunacak
Hayaller Paris, Gerçekler, Açlık, İşsizlik, Yoksulluk
Edirne’nin sokak lezzeti "tencere köfte"