Üreticiye 10 kuruş kazanç
KÖY KOOP Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, sanayicilerle yapılan görüşmeler sayesinde çiğ inek sütünün kilogram satış fiyatına 10 kuruş artış sağlandığını açıkladı.
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2022, Salı 07:00
Haberleri

Erken, yapmış olduğu açıklamada, birliğin tüm Trakya’da süt üreticilerine sahip çıktığını ifade ederek, 4 lira 70 kuruştan kilogramı satılan süt fiyatının, birliğin girişimleri neticesinde 10 kuruş daha fazla kazançla satıldığını kaydetti.

Erken, sanayiciye sütün satış fiyatı konusunda direttiklerini belirterek, “2022 yılında üreticimizin eline geçecek süt fiyatlarıyla ilgili değerlendirmemizde bildiğimiz gibi Bakanlığımız, Ulusal Süt Konseyi ve merkez birliklerinin katılımı doğrultusunda 2022 yılının süt fiyatları 29 Kasım’da açıklandı. 8 Aralık’tan sonra 4 bin 700 lira fatura bedeli açıklanmıştır. Bu referans fiyatı. Bizim yapmış olduğumuz toplantılar sonucunda süt sanayicisinden ilave toplantılar sonucunda da süt sanayisinden 10 kuruş daha ilave soğutma bedeli alarak sütün fiyatını 4 bin 800 liraya çıkmıştır. Artı kazan ve tonaja göre 4 kuruşa kadar ilaveler vardır. Var olacak sözleşmeleri bu şekilde dörtlü yaptık. Bu fiyatlar ilk başta açıklandığında üreticimizin her ne kadar memnuniyeti olsa da daha sonra hızlı bir şekilde doların ve yemin hızlı bir şekilde yükselmesinden kaynaklanan girdi maliyetleri yükselmesinden kaynaklanan üreticinin tedirginliği oldu. Bu arada hayvan satımları, inek satımları da  söz konusu oldu. Ama bizim yapmış olduğumuz girişimlerde sanayiciden de almış olduğumuz 10 kuruş soğutma bedeliyle süt üreticisinin müstahsil fiyatı 4 bin 600 liradan üreticiye kesilecektir. Artı 20 kuruşta soğutma bedelleri, kooperatif bedelleri, su bedelleri olarak kooperatiflere veya süt üreticisine ödenecektir” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Restoran işletmecisi iş yerinde ölü bulundu
10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı
Sağlık Bakanlığı Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmediğini bildirdi
300 kilogram tava ciğeri dağıtıldı
Ragbi Milli Takımı Bosna Hersek'le berabere kaldı
İstanbul'un fethi kutlamaları Edirne'de başladı
Osmanlı'nın şifa helvası dağıtıldı
 Aksal, “Tarihi Başarı”
Yeni Vali’den samimiyet ve çalışma vurgusu
Edirne'ye panoramik bakış imkanı sunacak
Hayaller Paris, Gerçekler, Açlık, İşsizlik, Yoksulluk
Edirne’nin sokak lezzeti "tencere köfte"