ANİ İŞİTME KAYBI KORKUTMASIN
Ani işitme kaybı diyebilmek için iç kulak tipi sağırlığın en çok 3 gün içinde veya daha kısa sürede yerleşip, birbirini izleyen 3 ayrı frekansta, toplam 30 db. üzerinde olması gerekmektedir. Bu ani işitme kaybı belirtisinin klasik tanımıdır.
Yayın Tarihi: 19 Nisan 2012, Perşembe 10:02
Sağlık Haberleri

     Ani işitme kaybı öncelikle iç kulak tipinde bir sağırlıktır. İç kulakta işitme organı olan kokleadan, beyindeki işitme merkezine kadar olan geniş alanda herhangi bir yerdeki hasara bağlı oluşabilir. İşitme kayıplarını orta kulak, iç kulak veya her ikisini kapsayan işitme kayıpları olarak gruplandığında, iç kulak tipi işitme kaybından daha çok korkulur. Universal Çamlıca Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ümit Hardal, “İç kulak gözle görülür bir şekilde değerlendirilemeyen, kemik dokusu içine gömülü bir alandır. Orta kulak gibi kolaylıkla cerrahi müdahalelerde bulunabilecek bir bölge değildir. Bu durumda kişiyi tedirgin eder.” diyor.

     Ani işitme kaybı diyebilmek için iç kulak tipi sağırlığın en çok 3 gün içinde veya daha kısa sürede yerleşip, birbirini izleyen 3 ayrı frekansta, toplam 30 db. üzerinde olması gerekmektedir. Bu ani işitme kaybı belirtisinin klasik tanımıdır. 

     Belirtileri
     Birden ortaya çıkar. Hatta saniye ve dakika içerisinde ortaya çıkması çok önemli bir bulgudur. Bazen sabah uykudan uyanınca fark edilir, aniden kulak tıkanması şeklinde ve aynı zamanda kulakta uğultu olabilir. Bazı olgularda baş dönmesi, dengesizlik, mide bulantısı görülebilir. Bu durumda iç kulakta yerleşen denge merkezinin de etkilendiği anlaşılır. Tablo daha ciddileşir. Sağırlık çoğunlukla tek kulaktadır, %2 oranında 2 kulağı da tutabilir.

      Nedenleri
     Aslında ani işitme kaybı bir hastalık adı değildir, bir belirti adıdır, arkasında neden olarak başka hastalıklar taşıyabilir veya başka hastalıkların habercisi olabilir. Birçok bilinen ve bilinmeyen nedenleri vardır. Bu grup a idiopatik (nedeni bilinemeyen) adı verilir. Diğer nedenler arasında en sık virüslere rastlanır. Viral enfeksiyonlar koklea kanalına, denge merkezine, işitme ve denge sinirine yerleşebilir, buralarda iltihabi reaksiyon meydana getirebilirler. Daha spesifik virüslerden kabakulak, kızamık, aids, zona (uçuk) kulakta işitme kaybı yapma olasılıkları en yüksek olanlarıdır.

     Tanı
     İyi bir sorgulamadan sonra kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Kulak muayenesinde her iki dış kulak ve orta kulak normal görülür. İşitme testi yaptırılır. Sağlam kulak muayenesi arkasında iç kulak tipinde aniden beliren işitme kaybı test ile doğrulanarak teşhis koyulur.

     Tedavi
    Tetkikler 1 gün içinde yapılıp aynı gün ya da ertesi gün tedaviye başlanır. Tedavi protokolleri işitme kaybının derecesine göre değişir. Bazı ağır durumlarda hastaları hastane şartlarında ilaçlar damar yolundan verilerek, ya da bazı kişiler sadece ağızdan alınabilen ilaçlarla tedavi edilir. Yatak istirahatı, yoğun tempoyu ve stresi azaltmak, serum, kortikosteroid, vitamin (b vit.), iç kulak kan akımını arttıran ve kanda trombositlerin birikimini azaltan medikal tedavi uygulanabilir. Hepsi esas olarak iç kulak organında veya işitme sinirindeki enflamasyonu, ödemi azaltmak ve oraya giden kan akım hacmini arttırmaktır. 

     Hastaların %40 ila %70’i kendiliğinden iyileşirler. Ancak buna rağmen, risk almamak için acilen tedaviye başlanması gerekir. Ani işitme kaybı iyileşmediği zaman mutlaka hekime danışılmalıdır.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır