Salı günü Türk lirası yüzde 10 değer kaybetti
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Doğa Şanlıoğlu,  23 Kasım 2021 tarihinde Türk lirasının yüzde 10 değer kaybettiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 25 Kasım 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Şanlıoğlu, DEVA Partisi Edirne İl Binasında, İl Başkanı Kerem Arda ile basın toplantısı gerçekleştirdi. Şanlıoğlu, altın ve dövizde 23 Kasım 2021 tarihinde ciddi artış yaşandığını belirterek, “Gram altının çıkının 100 TL’yi aştığına şahit olduk. Bunlar gerçekten üzücü noktalar. Türk Lirası’nın gücü zayıfladıkça da ülkenin, vatandaşın gücü zayıflar” dedi.

 

Şanlıoğlu, ekonomide itibar sorunu olduğunu kaydederek, “Merkez bankalarının bastırdığı para aslında bir kağıt parçasıdır. O kâğıt parçasına değer katan oranın itibarıdır, gücüdür. Biz buna teknik olarak ‘senyoraj değerleri’ diyoruz. 200 TL basıldığında o zamanki değeri 123 dolardı. Bugünkü değeri 16-17 dolar bandında. Sadece 200 TL’lik banknotta 100 TL’lik değer düşüşü olmuş. Hepiniz görmüşünüzdür. 50 kuruşun yapım maliyetinin 50 kuruşu aştığını. Aslında hiçbir Merkez Bankası yoktur ki, tersine senyoraj olsun. 50 kuruşun maliyeti 50 kuruşu geçtiyse sizin 200 TL’yi bastığınız zamanki o zamanki döviz değeri üzerinden 123 dolarsa bugün 100 doları bundan çıktıysa bizim gerçekten itibar sorunumuz vardır. Bu itibar sorunu ciddi manada nerelere doğru gidecek bilmiyoruz?

Eskiden her paranın basılırken altın değeri vardı. Bundan vazgeçildi, ilerleyen ekonomik düzende. Çünkü sadece ülkenin itibarına, gücüne, oranın yapılabileceği kabiliyete bakılır hale geldi. Özellikle bu pandemi döneminde bütün ülkeler para bastı. Kabul edelim. Avrupa’da, Amerika da bastı. Ama orada bir şoklanma olmadı. Çünkü orada Merkez Bankasına inanç, ‘O parayı bugün basıyor ama ekonomi toparlandığında, bir stabilasyon sağlayacak.’ Türkiye’de o dönemde bir basma eğilimine girdi. Zaten pandemide kur krizini o dönemde yaşadık. Bizim itibar sıkıntımız gerçekten var. Dün yüzde 10’luk artışlar yaşandı. Hatta gram altının çıkının 100 TL’yi aştığına şahit olduk. Bunlar gerçekten üzücü noktalar. Türk Lirası’nın gücü zayıfladıkça da ülkenin, vatandaşın gücü zayıflar. Vatandaşın eski gücü yok. Sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Uygulamada devalüasyon kararı yok ama zaten serbest piyasada otomatik paramız sadece dün itibariyle yüzde 10’luk değer kaybetti. Hepimizin cebindeki para değer kaybetti. Belki bunu dün hissedemedik ama ilerleyen süreçte hepimiz derinden hissedeceğiz” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Ragbi Milli Takımı Bosna Hersek'le berabere kaldı
İstanbul'un fethi kutlamaları Edirne'de başladı
Osmanlı'nın şifa helvası dağıtıldı
 Aksal, “Tarihi Başarı”
Yeni Vali’den samimiyet ve çalışma vurgusu
Edirne'ye panoramik bakış imkanı sunacak
Hayaller Paris, Gerçekler, Açlık, İşsizlik, Yoksulluk
Edirne’nin sokak lezzeti "tencere köfte"
“Canan cesurdur, Canan bizimdir”
TÜ’de Proje Yazma Eğitimi Düzenlendi
Selimiye Meydanı'nın açılışı Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak
"Geziye, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz"