Kahve ve Çikolata Festivali’ne adım adım
Edirne’de ilki gerçekleştirilecek Kahve ve Çikolata Festivali’ne vatandaşlar, müzik eşliğinde dağıtılan kahve ikramıyla davet edildi.
Yayın Tarihi: 25 Kasım 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 25 Kasım Edirne'nin Kurtuluşu’nun 99’uncu yıldönümü nedeniyle kentin kurtuluş mücadelesinde canları ve kanlarıyla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Tarihi Karaağaç Tren Garı’nda gerçekleştirilecek etkinliğin içeriği hakkında bilgi veren Soytürk, 7’den 70’e tüm vatandaşların bir arada olacağı bir festival olacağını söyleyerek şöyle devam etti: “Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından şehrimizin turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik son dönemde başlattığı çalışmaların bir semeresi olarak 27–28 Kasım’da gerçekleştirilecek Edirne Kahve ve Çikolata Festivali’nin davetini arz etmek için buradayız. Festivaller, kutlamalar, şölenler kültürel aktarım ve yansımanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Belirli bir mevsime bağlı olmama nedeniyle festivaller turizm faaliyetlerini daha esnek bir yapıya kavuşturmaya destek olmaktadırlar. Turizm altında festivallerin yer alması sezon dışı dönemlerde şehre yerli ve yabancı turist çekilmesi, olumlu bir imajla birlikte önemli bir amaç üstlenmektedir. Festivaller bir yerin turizm hareketliliğini arttırmak için yapılan en önemli faaliyetlerden biridir. Pandemi ile sosyalleşmeden ayrıldık. Psikolojik olarak bundan etkilenenler oldu. Bu dönemde yapılan faaliyetler bu nedenle çok önemli. Şehrimiz Edirne ve bu şehirde yaşayanlar her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyorum. Ne yapacağız ondan da bahsedeyim. Kahvenin 2013 yılında Türk kahvesi olarak UNESCO’da somut olmayan kültür miras listesine dahil olduğu biliyor musunuz? Kahve kokusu ile ritüeli ile 478 yıldır var olan bu toprakların ürünüdür. Yeni sarayda 4’üncü Mehmet sünnet şenliklerinde misafirlerine kahve ikram ettiğini bilir misiniz? Kahve bu topraklarda dünde vardı bugün de var yarın da olacak.7’den 70’ herkes bu festivalde bir arada olacak. Festival Tarihi Karaağaç Tren Garı’nda gerçekleştirilecek.” 

Kabak festivalinde 15 bin kişinin ağırlandığını belirten Soytürk Lavanta Festivali’nin de 50 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini dile getirdi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından vatandaşlar 27–28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek festivale kahve ikram edilerek davet edildi. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Tavuk Ormanı'nda 72 kuş türü bulunuyor
Milletvekili Yazgan’dan Edirnelilere ilk mesaj
OSB Yönetim Kurulu toplandı
Belediye mücadeleye başladı
Temiz bir çevre ve doğa için etkinlik yaptılar
Öğrencilerin konserlerine tam not
Çalılık alanda parçalanmış ceset bulundu
Saadet Partisi’nden “Dünya Çevre Günü” Mesajı
Edirne’de kaçakçılık operasyonu
Balkan Tohumcular Birliği kuruldu
Yarışmanın birincisi 2 gecelik tatil kazandı
Edirne OSB’ye cami yapılıyor