Taksimetreye zam geliyor
Edirne’de taksilerin ücret tarifesine zam kapıda. Akaryakıt ve diğer girdi masraflarına gelen zam nedeniyle Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası komisyon kararıyla taksimetre açılış fiyatını 5 liradan 6 liraya, indi-bindiyi ise 10 liradan 13 liraya yükseltme kararı aldı. Taksicilerin zam talebi doğrultusunda alınan komisyon kararı, Belediye Meclisine sunuldu. Komisyon kararının meclisten geçmesi durumunda, zamlı tarifenin uygulanmaya alınması bekleniyor.
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, yaptığı açıklamada, akaryakıta çok fazla zam geldiğini belirterek, “Son günlerde akaryakıt ve gaza ciddi zamlar geliyor. Biz daha önceden söylemiştik, indirim beklerken zamlarla karşı karşıya kaldık. Esnafın nasıl önlem alacağını ben de tahmin edemiyorum. Kredi ve kredi kartlarına başvuruyoruz. Bunun 3-5 ay sonra dönüşümü ağır oluyor. Faizler de yüksek. Ticari araçlara ÖTV indirimi, destek alabilirsek belki bir nebze olsun bu işi tekrar çalıştırabilecek duruma geleceğiz” dedi.

 

“Kasımda görüşülecek”

Kasım ayı belediye meclisinde taksimetre zammının görüşüleceğini aktaran Şahin, “Kasım ayında taksiciler zam alacaklar. Zammı daha almadan mazot ve diğer girdilere zam gelerek hepsini eritmiş bulunmaktayız. Açılış 5 liraydı. 6 lira olacak. Tabi ki meclisten geçerse. Siyasi ve Başkan beyin takdiri. 10 lira olan indi-bindi ücretini biz 13 lira talep ettik. Siyasilerden 12 lira 50 kuruş çıkacak diye düşünüyoruz”  dedi.

 

“Zam gelmeli”

10 yıldır taksicilik yapan Cihat Yıldırım da, taksimetreye zam yapılması gerektiğini savunarak, “Giderlerimiz çok yüksek. Yakıt fiyatları çok yüksek. Kazancımız yerinde sayıyor. Bunun yanında trafikte saygı görmeyi istiyoruz. Devamlı trafiğin içindeyiz. İnsanlar bize karşı biraz sabırsızlar. İçimizde bazı insanların bu mesleği yapmamasından dolayı bizi lekeliyorlar. Onların kahrını bize yansıtıyorlar. Bu meslekte itibarın artmasını istiyoruz. Bu mesleğe girişin zorlaşmasını istiyoruz. Önüne gelen herkes bu işi yapmaya kalkıyor. 2 ay önce 6,87 liradan aldığımız mazot şimdi 8,30’ları buldu. Zam gelmeli” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya