Ulus Pazarı’nda bulgar yoğunluğu
Yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası haline gelen bölgenin en büyük pazarlarından olan Ulus Pazarı’nda Bulgar yoğunluğu yaşandı. Kur farkları nedeniyle alışverişlerinin Edirne’ye yapmak için gelen Bulgar vatandaşlar Ulus Pazarı’na akın etti.
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Edirne’de Cuma günleri kurulan ve bölgenin en büyük pazarlarından birisi olan Ulus Pazarı’nda Bulgar vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Döviz piyasasındaki dalgalanmalar nedeniyle Türk lirası oldukça değer kaybetti. Dövizin değer kazanması nedeniyle alışverişlerini Edirne’de yapmak isteyen Bulgar vatandaşlar kente adeta akın etti. Bulgar vatandaşların alışveriş için Edirne’yi tercih ettiğini dile getiren Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi(UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu; “Son günlerde Türk lirasının değer kaybetmesi ve dövizin değer kazanmasıyla birlikte dışarıdan turist ve özellikle Bulgar vatandaşlar Edirne’ye gelmekteler. Paralarının değerli olması nedeniyle Türkiye’yi ve Edirne’yi alışveriş için tercih ediyorlar. Dövizin artmasıyla birlikte ürünlerde de fiyatlar yükselmekte ama aradaki dengeyi bulmaya çalışıyoruz. Ürünlerde sürekli fiyat artışı oluyor. Esnaflar sattığı malı aynı fiyata yerine koyamayacağı düşüncesiyle bir handikap içerisinde. Bu dalgalanmanın bir an önce sabitlenmesini istiyoruz. Fiyatlardaki dengesizlikler hem esnafı, hem de vatandaşı üzüyor.” dedi.

Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ticaretin sürekliliği ile ilgili açıklamalarda bulunan UPEK Başkanı Reisoğlu, Edirne esnafının dışarıdan gelen müşteriyle ayakta durduğunu belirterek; “Gurbetçilerimizin Türkiye’ye gelişi kapılardaki yoğunluğu arttırmıştı. Bu yoğunluk Bulgar vatandaşların Edirne’ye gelmesini engelliyor. Özellikle yaz aylarında bizim arzumuz, Bulgar plakalı ve Edirne plakalı araçlar için ayrı bir peron oluşturulmasıdır. Karşılıklı o peronu kullanması bağımsız bir peron açılması yönünde. Edirne’nin ticareti olacak. Edirne’nin esnafı mağdur olmayacak. Çünkü Edirne’nin esnafı dışarıdan gelen müşteriye bağlı. Özellikle devletimizden ricamız 22 plaka ve Bulgar plakaya karşılıklı olarak açılması. Sınır kentlerinin iletişimin sağlanması ve kopukluğun olmaması. Edirne’deki esnafımız kiralarını ödeyemeyecek duruma düşüyor. Bu da Edirne’yi işsizlik açısından etkiliyor.” ifadelerini kullandı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya