İmeceyle kışlık
Kış aylarının yaklaşmasıyla evlerinde kışlık hazırlıklara başlayan Lalapaşalı kadınlar, imece usulüyle bir araya gelerek, ev makarnasından, tarhanaya kadar birçok yiyeceği geleneksel yöntemlerle yapıyor.
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Kış aylarının giderek yaklaşmasıyla birlikte kışı rahat geçirmek isteyen kadınların kışlık hazırlıkları başladı. Ev makarnasından tarhanaya ve konserve yıpımına kadar zorlu bir kış hazırlığı mesaisi geçiren Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde oturan kadınlar, bir araya gelerek imece usulüyle birbirlerinin hazırlıklarında adeta kolaylaştırıcı rolü oynuyor.

Sabah saatlerinde komşularının evlerinin bahçesinde buluşarak kışlık gıdalar için hummalı bir çaba sarf eden kadınlar, yufka ve erişte gibi yoğun çaba gerektiren gıdaların hazırlanması için her gün birbirlerine yardım ediyor.

Kışlık hazırlıklarında komşularla birbirlerine yardım ederek herkesin hazırlığını dayanışma içinde tamamladığını dile getiren Resmiye Zobar, “Burada komşularımız ve akrabalarımız var. Sağ olsunlar bir araya gelip birbirimize yardım ediyoruz. İmece usulü güzel bir dayanışma içerisinde birbirimizin kışlık hazırlıklarını tamamlıyoruz. Ortaya çıkan makarnamızdan evinde olmayana da veriyoruz. Bizim için destek ve bir arada olmak önemli” ifadelerini kullandı. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya