“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba değerlendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen İba, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın açıklamalarına değindi. İl Başkanı İba; “Vekilimize hitaben kendi paranızla mı yapıyorsunuz demiş. Cebimizden harcamıyoruz. Ama biz de onlara şunu soruyoruz. Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz? Bir suçlayıcı bu konuyla ilgili bir sürü iddialar ortaya attılar. Alt yapı çalışmalarını durdurduğumuzu söylediler. Bu projeye destek veren biziz. Neden alt yapı çalışmalarını durduralım. Böyle bir şey asla yok.” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Ekim 2021, Cuma 07:00
Haberleri

Kentte bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı İba, kentte gerçekleştirilen yatırımlara değindi. Göreve geldikleri günden beri Edirne’nin sorunlarını masaya yatırdıklarını belirten İba; “Halk ne diyorsa bizim boynumuz kıldan ince. Ancak bu demek değil ki 2023 ve 2024 hedeflerimiz var. Bizim ilk amacımız inşaların kalbine girmek, yüreğine dokunmak. Bundan sonraki en büyük hedefimiz Edirne’yi hak ettiği yere taşımak. Bunun için mücadele ediyoruz. Göreve geldikten sonra ekip arkadaşlarımızla yaptığımız ilk iş Edirne’nin sorunlarını masaya yatırmak. Geriye dönüp baktığımızda Edirne’nin sorunlarının bir bir çözüldüğünü görüyoruz. İlk tespit ettiğimiz sorun Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’ydü. 2018’de Mehmet Müezzinoğlu köprüsü tasfiye edilmişti. O durumda olması hepimizi üzüyordu. İl başkanları toplantısında konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettiğimizde bakanımıza direk talimatı verdi. Şuanda köprü bağlantı yollarının yapımına başlandı. İnşallah bitimini de birlikte göreceğiz. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi Selimiye Meydanı’ydı. Selimiye Meydanı yıllarıdır o harabe görüntüsü tüm Edirnelileri olduğu gibi bizi de çok üzüyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Edirne’ye gelip döndükten sonraki ilk il başkanları toplantısı sonrası konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettik. Biliyorsunuz orada bir mahkeme süreci vardı. Belediyemiz, Kültür Bakanlığımız ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasındaki mahkeme süreci devam ediyordu. Konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettiğimizde taraflarla görüşelim ve derhal Selimiye Meydanı’nı o bulunduğu halden kurtaralım talimatı verdi.” ifadelerini kullandı.

Edirne Belediyesi tarafından çizilen projenin bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen İba, Selimiye Camisi’nin restorasyonunun da yapılacağını belirtti. Başkan İba; “Selimiye Meydanı projesinin bakanlığımız eliyle yapılması istendiği belirtildi. Belediye Başkanımızda bu konuda olumlu görüş verdi. Sadece bizim buraya çizdirdiğimiz ödüllü bir proje var dedi. Bu projeyi uygularsanız biz de projeye çok emek verdik biz de bunun karşılığında memnun oluruz ifadelerini kullandı. Edirne Belediyesi’nin çizdirdiği proje bakanlığımız tarafından uygulanıyor. Bu konuyla ilgili konuşulanlar ile ilgili en önemlisi bu projenin yapılıyor olması bizi mutlu etti. Ama şöyle bir algı oluşturuluyor. Burayı bakanlığımızın eliyle yapıyoruz. Belediyenin çizdiği projeyi uyguladığımız doğrudur ama bakanlığımızın finans kaynaklarıyla yapıyoruz. Selimiye Camimizin restorasyonu da gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz huzurevi projemiz var. Yatırım programına alınmıştı. Bunun da yer teslim törenini yaptık. Başka bir konuda Meriç Sulaması biliyorsunuz 78 bin dekar arazi modern sulama ile buluşuyor. Kısa sürede faaliyete geçecek bir proje. Bunların hızla hayata geçiyor olması çok güzel. Biliyorsunuz nehir kenarlarında bir millet bahçesi yapılması planlandı. Birkaç alternatif sunuldu. Ama bakanımız en uygun yerin nehir kenarları olacağını söyledi. Biliyorsunuz valiliğimizin elektrik üretimi yapılacak 3 Nehir 1 şehir projesi var. Onunla birlikte devamı olarak nehir kenarlarının düzenlemesini yapalım millet bahçesini nehir kenarlarına yapalım diye düşünülmesi tüm Edirneliler gibi bizi de mutlu etti. Hızlı trende belki Cumhuriyet tarihini en büyük projelerinden biri. Edirne’nin vizyonuna vizyon katacak bir proje. Hızla çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

HıdırlıkTabyaları’nın ilerleyen günlerde açılışının yapılacağını dile getiren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, ilçelerde yapılan yatırımlara da değindi. İba; “Hıdırlık Tabyalarımız bitti çok yakın zamanda önümüzdeki günlerde açılışını yapmayı planlıyoruz. Bir taraftan Makedonya Kulesi’nin ihale hazırlıkları yapılıyor. Edirne’de Son 2 yılda saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İlçelerimize baktığımızda Havsa’da 2 güzel haber aldık. Havsa’nın en büyük temel sorunlarından birisi Havsa Deresi. Havsa Deresi’nin ıslahı da çok önemli. Yıllardır taşkınlarla anılan bir yerdi. Projesi çiziliyor. Uzunköprü’de belki son yılların en çok yatırımını yaptığımız ilçelerden birisi olduğunu görüyoruz. En son 200 yataklı devlet hastanemiz başladı hızla ilerliyor. Geçtiğimiz ay Uzunköprü’yü trafiğe kapatıp tadilatına başladık. Uzunköprü’nün tadilatı başlarken hemen yanında da bir yol yaptık. Meriç ve Uzunköprü arasındaki ticaretin akışının değişmemesi için. Keşan’da Trakya’nın en büyük hayvan barınağını yaptık. Keşan OSB’nin tüzel kişilik kazanması gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Lalapaşa’da TOKİ konutlarına başladık. Yine doğalgaz çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Enez’de deniz gümrük kapısı, Fatih Camii restorasyonu gibi birçok çalışmamız var.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın açıklamalarına değinen AK Parti İl Başkanı  İba, altyapı çalışmalarıyla ilgili gerekli desteği verdiklerini söyledi. İba; “Pekcanlı bir açıklama yapmış. Vekilimize hitaben kendi paranızla mı yapıyorsunuz demiş. Cebimizden harcamıyoruz. Ama biz de onlara şunu soruyoruz. Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz? Bir suçlayıcı bu konuyla ilgili bir sürü iddialar ortaya attılar. Alt yapı çalışmalarını durdurduğumuzu söylediler. Bu projeye destek veren biziz. Neden alt yapı çalışmalarını durduralım. Böyle bir şey asla yok. Onların açıklamalarından sonra Genel Müdürümüz ile görüştüğümüzde biz alt yapı için 170 milyon lira destek sözü verdik. Bunun 157 milyon lirasını kullandırdık. 13 milyon liraları da içeride kullanma hakları saklıdır diye bir cevap aldık. Bir durdurma ya da engelleme asla yok. Biz de onlara diyoruz ki gerekli desteği verdik. Ama Edirne’nin hali ortada. Biz de onlara bunu soruyoruz. Cebinizden mi harcıyorsunuz dedi. Hayır, asla cebimizden harcamıyoruz, bütün hizmetler halkın parası ile yapılıyor. Bunu zaten 10 yaşındaki çocuk da biliyordur. Biz bunu söylüyoruz. Çalışmadığımızı ve köylere gitmediğimizi söylemişler. Herhalde onların 2 yılda köylere gittiği kadar biz 1 günde o kadar köy ziyaretine gitmişizdir. Saysak, 10-15 köye gitmemişlerdir. Sürekli vatandaşla bir arada ve iç içeyiz. Biz de şunu merak ediyoruz. Siz hangi parayla bu alt yapıyı yapamıyorsunuz? Biz her zaman olduğu gibi kendimizle yarışıyoruz. Yarışmaya da devam edeceğiz. Çalışmalarımızda da seçim odaklı çalışmıyoruz. İnandığımız yolda ve inandığımız şekilde çalışıyoruz. En büyük gücümüz de çalışkanlığımız ve kendimize olan güvenimizdir. Bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizler de bu şehirde yaşıyoruz. Sokakların hali ortada. Sayın Pekcanlı köy yollarından bahsetmiş. Köy yolları Edirne’nin yollarından çok daha iyi durumda.  Kendileri köylere gitmediği için bilmiyorlar herhalde. Bir gezsinler köylerimizin yolları Edirne’den çok daha iyi durumda. Biz yapımın sürecinde şunu biliyoruz. Elbette ki alt yapı çalışmalarında yollar kazılacaktır. Kazılmadan yapılması mümkün değildir. Burada sorun olan yolların kazılması değildir.” dedi.

Son günlerde yaşanan sağanak nedeniyle zarar gören üreticilerle ilgili açıklamalarda bulunan İba, bölgedeki tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi. İba; “Bölgede hasar tespitleri yapılıyor. Bakanımızla görüşmeler yaptık. Bugün de bölgeye gidip oradan bakanımızı arayacağız. Tespitler devam ediyor. Biz de bugün bölgede olacağız. Üreticilerimizle birebir görüşeceğiz. Telefonla sürekli irtibat halindeyiz. İlgili tüm kurumlarımız orda. O bölgedeki tespitler tam anlamıyla bitsin. Bakanımız da bunu bekliyor. Bakanımızdan acil afet fonundan konu ile ilgili destek isteyeceğiz. İpsala bölgesinde ciddi anlamda hasar var. Bölge için elimizden geleni yapacağız. Zararlarının karşılanması konusunda elimizden geleni yapacağız. İnşallah abu yaşanan afetten en az hasarla çıkılır diye ümit ediyoruz. Her zaman üreticilerimizin yanında olduk. Üreticilerimizden gelen talepleri Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Edirne İl Başkan Yardımcısı Aydoğan Akıncı, AK Parti Edirne İl Başkan Yardımcısı Mustafa Çınarkök, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Çapoğlu, AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, AK Parti Edirne Tanıtım ve Medya Başkanı Gökhan Balta, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Burak Canbaz katıldı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya