Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Türkiye Kent Konseyleri Platformu(TKKP)’na ev sahipliği yapacak olan Edirne Kent Konseyi(EKK), düzenlenecek toplantıyla dünya genelinde önemi açıkça görülen iklim krizini masaya yatıracak.
Yayın Tarihi: 15 Ekim 2021, Cuma 07:00
Haberleri

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 27. Dönem Genel Kurulu Edirne’de gerçekleştirilecek. Bu dönem EKK’nin sözcülük yapacağı genel kurul öncesinde toplantıya dair açıklama yapıldı.

EKK Yönetimi’nin bir araya geldiği açıklamada, Başkan Ziya Gökerküçük,  iklim krizinin çok boyutlu bir şekilde ele alınacağına vurgu yaparak, “EKK, TKKP’nu Edirne’de ağırlama görevini üstlendi. EKK 2003’lerde başlayan bir öykü. O yıllarda dünyada gelişen yerel gündemin önemini benimseyerek gelmiştir. 2011’de de TKKP’nu oluşturduk. Deneyim paylaşımı yapılsın istedik. TKKP’nun 27. Toplantısı oluyor. Ortalama her yıl 2 defa yapmaya çalışıyoruz. 16-17 Ekim’de yapacağız. Toplantımızın maliyetini Kent Konseyimizle beraber Belediyemiz sağlıyor. Cumartesi günü açılış konuşmaları ve dönem devir teslimi olacak. Öğleden sonra hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çok önemli bir konu olan iklim krizine bakacağız. Türkiye de iklim değişikliği anlaşmasına imza attı. Konumuz iklim krizi ve konuşmacı arkadaşlarımız olacak. İklim krizinin denizlere etkisini inceleyen Levent Artüz de konuşmacılar arasında yer alacak. Kentin bileşenleri ve gelen misafirleri masalara ayırarak, su kaynaklarımızı tartışacağız. Toprak ve tarımsal alanları tartışacağız, iklim krizinin havaya etkisini tartışacağız. İklim krizi ve hukuk meselesini de ele alacağız. Bu masalardan çıkan sonuçları da ortaklaştıracağız. Ertesi gün de kendi içimizdeki kararları tartışacağız, raporların sonuç bildirisi hazırlanacak. Ardından kenti gezdirmek istiyoruz, böylece Edirne’deki görevi de bitirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Gökerküçük, sivil yönetim anlamında kent konseylerinin gelecekte daha da önemli yapılar olacağına dikkat çekerek, “Umarız bu platformun devamı da sağlanır. Biliyorsunuz ki örgütlenmeler çok önemli. Kent konseyleri geleceğin önemli kurumları arasında. Sivil yönetim anlamında bütün bütçeler, planlar ve programlar kent konseyleri ile birlikte yapılıyor.  Henüz Türkiye’de bu gelişmedi. Ama kent konseyleri Türkiye’de birçok yerde var. Kent konseyleri de ülke gibi ikiye ayrıldı. Bizim de tek derdimiz bunların tek ses olup sivil örgütlenme göstermesi. Belediyelerin arka bahçesi, kaymakamların yan kuruluşu değil, bağımsız kent konseylerinden yanayız. Her ikisine de çağrıldığımızda gitmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Nihat Çolak da iklim değişikliğinin sellerle, fırtınalarla kendisini gösterdiğini ve yaşanan afetlerin sebebinin iklim krizi olduğunu belirterek,  “İklim değişikliğinden kaynaklı birçok afet olayları yaşanıyor. Doğa olayları birçok yerde afetlere dönüşüyor. Günümüzde artık bunların sonuçlarını yaşıyoruz. Kentlerde de sonuçlarını yaşıyoruz, sellerle, taşkınlarla. Tarım alanlarında da sonuçlarını yaşamaya başladık. O yüzden çok önem verdiğimiz bir konu. Yaptığımız etkinlikte Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden arkadaşlarımız var. Çevre hukuku üzerine Edirne Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Coşkun Molla arkadaşımız da burada. Bunun tüm bilimsel ve teknik boyutlarıyla ele alacağız. Ortaya çıkacak olan sonuç bildirgesinin de bu sürece önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Haber Jale Avyüzen Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya