Binlerce dönüm çeltik arazisi zarar gördü
Edirne genelinde etkili olan şiddetli sağanak yağışta vatandaşların iş yerlerinin ve evlerinin zarar görmesiyle birlikte İpsala’da ilk belirlemelere göre 13 bin dönüm çeltik arazisinin zarar gördüğünü belirten İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, doludan zarar gören köylerde incelemelerde bulundu.
Yayın Tarihi: 14 Ekim 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne’de etkili olan sağanak yağışta vatandaşların evleri ve iş yerleri zarar gördü. Karayollarında hasarlar meydana gelirken İpsala’da yağış ve dolu, çeltik ekili alanlara zarar verdi.

İpsala Kaymakamı Güngör, ilk belirlemelere göre 13 bin dönüm arazinin yağış ve doludan etkilendiğini kaydederek, “İpsala ilçemizde saat 04.00 sularında yaşanan şiddetli dolu yağışı, henüz çeltik hasadı tamamlanmamış olan köylerimizde yoğun ürün kayıplarına sebebiyet verdi. Gece boyunca birçok yerleşim yerinde yağan şiddetli yağmur bazı köylerde yerini doluya bıraktı. İpsala İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe genelinde yapılan ön incelemelerimiz kapsamında ilk tespitlere göre yaklaşık olarak;  Sarıcaali Köyünde 5000 dönüm,  Balabancık Köyünde 3500 dönüm, Sultanköy’de 2500 dönüm,  Paşaköy’de 1500 dönüm ve ilçe merkezi Taştepe mevkiinde yaklaşık 500 dönüm alanda olmak üzere;  İpsala genelinde toplamda yaklaşık olarak 13.000 dönüm Çeltik arazisinde doludan kaynaklanan zarar ve yoğun ürün kaybı bulunduğu gözlemlenmiştir.  Köy muhtarlıklarına, ilgili zarar ziyan tespitleri için gerekli evraklar gün içerisinde bırakılmış olup, 13.10.2021 tarihi itibariyle zarar beyan edilen tüm parseller için tam zarar tespitleri belirlenerek, bakanlığımıza iletilecektir. Tüm ilçemize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Güngör’e eşlik eden İl Tarım Müdürü Atilla Beyazıt, Tarsim Tekirdağ Bölge Müdürü Hamit Çönte, İl Tarım Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür Vekili Metin Özkan, İl Tarım Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Volkan Diriker, İlçe Tarım Müdürü Olcay Karbuz, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, doludan zarar gören köylerin tarım alanlarını ziyaret ederek yerinde tespit yaparak, çiftçilerle görüştü. Haber jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’