Pekcanlı’dan Aksal’a meydan cevabı
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a Selimiye Meydan projesi ile ilgili, “Fatma hanım cebinden mi harcıyor, burasının parasını da, bu kadar şov peşinde” cevabını verdi.
Yayın Tarihi: 13 Ekim 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

“Fatma hanım cebinden mi harcıyor, burasının parasını”

Edirne Belediyesi’nin projesini hazırladığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilecek Selimiye Camisi Meydanı'nın düzenlenme çalışmaları başladı.

Aksal, geçen gün yazılı açıklamasında, Selimiye Camii restorasyonuyla ilgili Edirne Belediyesi’nin yanlış bilgiler paylaştığını ve halkı yanlış yönlendirdiğini belirterek  “Selimiye çevresinin bu durumda olmasının bir numaralı sorumlusu olan Edirne Belediyesi, restorasyonu kendi yapıyormuş gibi kıymetli Edirnelileri kandırmaya çalışıyor. İşleri güçleri yalan siyaseti.” ifadelerine yer vermişti.

Pekcanlı, Aksal’a cevap olarak, Selimiye Meydan projesinin Edirne Belediyesi’ne ait olduğunu, yapımını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerçekleştireceğini belirterek, “Fatma hanım cebinden mi  harcıyor, burasının parasını da, bu kadar şov peşinde” dedi.

Selimiye Meydanı’nın Edirneliler’in olduğunun altını çizen Pekcanlı, “ Selimiye Camii hepimizin camisi, hepimizin ortak kültürü. Bu ortak kültürün siyaseti de olmaz, sağı solu da olmaz. Uygulanmak istenen projenin alanı Edirne Belediyesi’ne ait bir yer. Projede Edirne Belediyesi’nin projesi. Edirne Belediyesi bununla ilgili farklı bir şey söylemedi. Projenin mimari Edirne Belediyesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile beraber çok güzel bir projeye iş birliği yapıp bunu gerçekleştirmek istiyor. 6 yıldır yaklaşık bu alan sebeplerini biliyorsunuz. Kapalı durdu, inşaat başlayamadı. Edirne Belediye Başkanımızla Çevre Şehircilik Bakanımız arasında bir protokol ve akabinde geçen mayıs ayında alınan oy birliği kararı ile Çevre Şehircilik Bakanlığına yerin devri ve inşaatın başlaması proje ile beraber. Aslında her şey açık. Bakanlıkla Edirne Belediyesi’nin bir işbirliği var. Selimiye Camii hepimizin, o alan hepimizin. Çevre Şehircilik Bakanlığında Fatma hanımın daha önce dediği gibi ‘Edirne halkı oy vermiyor’  diye burasını yapmayacak mıydı? Fatma hanım cebinden mi harcıyor, burasının parasını da bu kadar şov peşinde. Edirne’nin her seferinde sokaklarının çamur içinde, çöp içinde olduğunu abartarak söylüyor. Bunu her seferinde söylüyor ama ben ona her defasında cevap verme ihtiyacı duymuyorum. Çünkü, Edirne halkı biliyor. Bu sene bitirmeye çalışıyoruz. Alt yapı tarihinin belki en büyük yatırımı yapılıyor, Edirne’de. Bir alt yapı projesi var. Edirne Belediyesini zamanında ne kadar zora soktuklarını herkes biliyor. Her seferinde dönüp dönüp burasını söylüyor. Edirne’nin yollarını söylüyor. Biz de biliyoruz yolların bozuk olduğunu ve Edirne Belediyesi kendi imkânları ile yolları da yapmaya başladı. Hızlı bir şekilde kışa girmeden bu işi toparlamaya çalışıyor. Ama Fatma hanım nedense Türk çiftçisinin yanında, Trakya, Edirne çiftçisinin olduğu köylere hiçbir zaman gidip siyaset yaptığını görmedim. Şuan biliyorsunuz çeltik hasadı yapılıyor. Çeltik fiyatı açıklandı. Çeltik hasadı yapan çiftçinin halini sorduğunu görmedim. Bir hafta sonra buğday ekmeye başlayacak bütün çiftçilerimiz, 6 lirayı geçen gübre fiyatından dolayı hiçbir köye gidip propaganda yaptığını görmedim” dedi.

 

“Hiç görebildiniz mi?”

Aksal’ın Edirne çiftçisinin yanında olmadığını kaydeden Pekcanlı, “Fatma Aksal’ı nerede görüyorum; ya bir kaymakam yanında, ya da Edirne Valisinin yanında ya da bir açılışta görüyorum. Fatma Aksal’ı siz Edirne’nin 253 köyünde çiftçi ile beraber hiç görebildiniz mi bu güne kadar. Mazot fiyatlarına zam geldikten sonra, gübre fiyatlarına zam geldikten sonra sayın vekili çiftçinin yanında görebildiniz mi. Dönüp dönüp sadece Edirne Belediyesi’nin ikametinde olan sokaklar, caddeler gibi söylediği, üç kelime var” dedi.

 

“İşbirliği yapması güzel”

Devlet ve belediyenin Selimiye Meydan projesinde iş birliği yapmasının güzel olduğunun altını çizen Pekcanlı, “Şehrin göbeğindeki yer. Edirne Belediyesi bu anlamda elinden gelen bütün fedakârlıkları yapıyor. Kendi kira aldığı dükkânları bile yıktı. Bu anlamda bizim Edirne Belediye Meclisi parti ayırmadan aldığı kararla elinden geleni yapıyor. Hoş şehrin merkezindeki bu yerde Edirne Belediyesi’nin mülkü bir de böyle durum var. Devletle belediyenin işbirliği yapması kadar güzel bir şey var mı?” şeklinde konuştu.

 

“Bakalım sayın vekil ne anlatacak halka”

Selimiye Meydan projesini kimin yaptığı konusunda vatandaşların her şeyden haberdar olduğunu ifade eden Pekcanlı, “Sorgulayabilen bir kitlemiz var, neyin ne zaman yapıldığını biliyor. Benim anlattığım her şeyi biliyor, ben de bunu söylemek istiyorum. Bunları tekrar tekrar söylemenin mantığı yok. Yolda çamur olduğu zaman bunun alt yapıdan olduğunu ve bunun bir gün geçeceğini kızgınlıkla da olsa söylüyor. Ama bir gün bunların hepsi bitecek. Bakalım sayın vekil ne anlatacak halka, ben bunu merak ediyorum” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya