“Edirne'de vaka sayısı 3 aylık sürece 15 kat arttı”
Edirne Tabip Odası(ETO) Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Yayın Tarihi: 13 Ekim 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Gerçekleştirilen basın açıklamasında kentteki vaka oranlarına değinen Altun; “Edirne’de Temmuz ayının başında yüz binde 11 vaka görülürken Ekim ayının başına geldiğimizde yüz binde 171 olduğunu görüyoruz. Edirne’de vaka sayısı 3 aylık süre içinde 15 buçuk kat artmış. Bu vaka artışında neler etken. Okullar açıldı. Okullarda yeterli önlem alınmaması etkendir. Havaların soğuması ile birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı.  Toplumsal hareketliliğin artışı nedeniyle vaka sayılarında da artış görüldü.” dedi.

Edirne Tabip Odası Lokalinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan ETO Başkanı Prof. Dr.  Altun, gelir düzeyi düşük nüfusun sadece yüzde 2,5 oranının tek doz aşılandığını ve aşının önemine değinerek şunları ifade etti:“Kovid-19 hastalığının pandemi olarak ilan edildiğinin üzerinden 18 aydan fazla bir süre geçti. Bugüne kadar dünya yüzeyinde yaklaşık 240 milyon insan hastalandı. Vefat eden insan sayısı yaklaşık 5 milyon. Bu güne kadar aşılama çalışmalarında dünyada 6 buçuk milyar dozun üzerinde aşı yapıldı. Ancak burada da toplumsal adaletsizlik söz konusu. Düşük gelir grubundaki yoksun ülkelerde henüz daha nüfusun yüzde 2,5’ine tek doz aşı yapıldığı biliniyor. 18 yaş üstündeki bireylerin yaklaşık yüzde 75’inin aşılandığı belirtilmektedir. Ancak bu oran yeterli değildir. Dünyayı tehdit eden bu salgın durumunda sadece 18 yaş üstü değil tüm nüfus üzerinden oranlama yapılması gerekiyor. Virüse karşı bağışıklığın oluşabilmesi için bulaş hızına göre yapılan hesaplamalarda toplumun yüzde 85’inin tam doz aşılanmış olması gerekir. Sağlık Bakanlığı verileri sadece 18 yaş üstünü yansıtıyor. Sağlık Bakanlığı verileri sadece 18 yaş üzerini yansıtıyor. Bu veriler toplumun geneline uyarlandığında şu anda ülkemiz açısından aşılanma oranı tüm nüfusta yüzde 54-55 seviyesinde. Yani yüzde 85'e ulaşmak için daha çok yolumuz var görünüyor. Aşı olanların hastalığa yakalansalar dahi hafif şekilde atlatıyor. Bugüne kadar ülkemizde aşı olmayan 18 yaş üstü bireylerin sayısı 7,5 milyon. Yine 18 yaş üzerinde hatırlatma dozunu olmayan insan sayısı 6 milyon civarında. Yani yaklaşık 13,5 milyon insan tam bağışık değil, 18 yaş üzerinde. Hiçbir aşı yüzde yüz koruyucu değil. Ancak ciddi yoğun bakım tedavisinin, hastaneye yatışın ya da vefatın önüne geçebilecek elimizdeki tek çözüm aşı olmak.”

Edirne’deki vaka artışlarının toplumsal hareketlilikten kaynakladığını söyleyen Altun; “Temmuz ayında başlayan açılma ile birlikte vaka sayılarında ciddi bir artış görülmeye başladı. Temmuz ayında vaka sayısı yüz binde yüzde 42 iken bu sayı Ekim haftasına girildiğinde yüz binde 234’lere yükseldi. Bu süreçte vaka sayısının 5,6 kat arttığını gördük. Temmuz ayının başında vefat sayısı haftalık 326 iken Ekim ayına girildiğinde vefat sayısı bin 519’a ulaştı. 3 aylık süre içinde vefat sayısında 4,7 katlık bir artış söz konusu. Edirne açısından bakıldığında Temmuz ayının başında yüz binde 11 vaka görülürken Ekim ayının başına geldiğimizde yüz binde 171 olduğunu görüyoruz. Edirne’de vaka sayısı 3 aylık süre içinde 15 buçuk kat artmış. Bu vaka artışında neler etken. Okullar açıldı. Okullarda yeterli önlem alınmaması etkendir. Havaların soğuması ile birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı. Edirne’ye 40 binin üzerinde öğrenci geldi. Bu öğrencileri aileleri getirdi. Toplumsal hareketliliğin artışı nedeniyle vaka sayılarında da artış görüldü. Komşu ülkelerden Edirne’ye alışveriş yapmaya gelenlerin sayısında artış var. Havaların soğuması ile birlikte yetersiz havalandırma koşulları olan mekânlarda geçirilen zaman sayısı arttı. Bunun yanı sıra aşı olmamış bireylere yönelik PCR test zorunluluğu ile ilgili genelge yayınlandı.  Bu genelge gereğince PCR testi yaptırması gereken insanların takibinin iyi yapılmadığı görüldü. Bilgi kirliliği nedeniyle ortaya çıkan bir aşı direnci var. Bu aşı direncinin kırılması konusunda çalışma yok. Virüsün bu şekilde çoğalıyor olması yeni varyantları ortaya çıkarabilir. Artık kapalı mekânlara geçilmeye başlandı. Bu mekânlarda alınan bir önlem yok. Bunlara ilişkin bir kısıtlama getirilmediği sürece bu insanlar bu mekânlara gidiyorlar. Havalandırma konusunda ciddi sıkıntılar var. O yüzden buralarda bulaş riski yüksek olabilir.” Şeklinde konuştu.

Çok yüksek ölüm oranları olmadığı sürece tekrar bir kapanma beklemediklerini söyledi. Altun, şöyle devam etti: “PCR testlerinin ne zaman yapıldığı da çok önemli. Riskli temaslı bireylerde 5. Günde yapılıyor. Bu PRC testlerin süresinin biraz daha 8-9. Günlere alınması gerekir. Yurt dışında gelenlerde son 72 saate ilişkin test isteniyor olması iyi bir durum ama testin tek başına yeterliliği de söz konusu olmayabilir. Aşısız bireylere ulaşılarak aşı direncinin kırılması gerekir. Türkiye genelinde hastanelerde yatan bireylere bakıldığında yüzde 95’ine yakını hiç aşı olmamış bireylerdir. Ya da hatırlatma dozunu olmamış bireyler. Bunun önüne geçilmesi için gereken önlemlerin alınması lazım. Sağlık Bakanlığı gerçek verileri halkla paylaşmıyor. Bunlar doğru yapılırsa aşı direncinin önündeki engeller de kalkacaktır. Çok dramatik bir tablo ortaya çıkmadıkça kapanma olacağını düşünmüyorum. Ama kapalı mekânlarla ilgili lokâl kısıtlamalar getirilebilir. Vaka sayıları yüksek olan illerde alınacak kararlarla olabilir. Toplu ulaşımda yeniden belli bir kapasiteyle taşıma zorunluluğu getirilmeli. Zaten toplumsal hareketlilik, Edirne’ye gelen 40 bin öğrenci nedeniyle ciddi anlamda toplu taşıma yükü arttı. Mutlaka toplu taşımalarda sınırlama getirilmesi gerekiyor. Bu öğrenci servisleri için de geçerli. Bu hastalığın damlacık yolu enfeksiyonu ile geçtiği biliniyor. İnsanların kapalı mekânlarda sayıca az olduğu durumlarda bulaş olasılığı azalacaktır. O yüzden mutlaka bu anlamda kısıtlama gerekir. Edirne’de Eylül ayından itibaren pik ortaya çıktı ve yükseliş devam ediyor. Eğer gereken tedbirler alınmazsa yükselişler devam edecek.”  Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya