“500 Bin Türk Lirasını gözden çıkarmaları gerekiyor”
Edirne’de ve civar köylerde bulunan tarlalarda fiyatlar neredeyse 2 katına çıktı. Gerçekleşen bu fiyat artışının nedenlerinden birisinin pandemi olduğunu dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, fiyatların ilerleyen günlerde daha da yükseleceğini belirtti.
Yayın Tarihi: 13 Ekim 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Feda; “Bir dönüm yerler pandemiden önce veya 8 ay öncesine kadar 100 bin lira dönümü olan yerler şuan 220–250 bin lira bandına dayandı. Oradan 2–3 dönüm yer almak istediğinizde 500 bin Türk lirasını gözden çıkarmanız gerekiyor.” dedi.

Edirne merkez köyleri ve civar köylerde yükselen tarla fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Tarlalardaki fiyat artışlarının nedenlerine değinen Başkan Feda; “Edirne merkez köyleri, Edirne civarındaki Bosnaköy, otobandan sonraki yerleşim olmayan yerlerde tarla fiyatları, imara açılacağı gibi söylentileri doğrultusunda insanlar o tarafa yoğunluk gösterdi. Bir dönüm yerler pandemiden önce veya 8 ay öncesine kadar dönümü 100 bin lira olan yerler şuan 220–250 bin lira bandına dayandı. Oradan 2–3 dönüm yer almak istediğinizde 500 bin Türk Lirasını gözden çıkarmanız gerekiyor. İnsanlar bu pandemiden dolayı evde kaldıklarından ötürü yaşanan olumsuzluklardan dolayı ufak birikimi olan, borçlanarak bir dönüm bile olsa yer almaya çalışıyor. Bu tip yakın köylerde yer alarak hafta sonları doğada çocuğunun rahat bir ortamda vakit geçirmesi konusunda titizlik gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Fiyatların taleplerle eşit olarak yükseldiğini söyleyen Feda, ailelerin yatırım amacıyla tarla satın aldıklarını belirtti. Şube Başkanı Feda; “Yeni doğan çocuklar pandemi ile birlikte neredeyse 2 yaşına geldi. Bunlarla ilgili de hareketsiz kalmaları nedeniyle çocuklarda olumsuzluk oluşturdu. Bu çocuklarda okullarda bir araya geldi. Sosyalleşti. Bu yüzden tarla fiyatları aileler açısından bakıldığında arz ve talep oranına göre yükseldi. Tarlası olanda satmaktan vazgeçti. Arz talepten dolayı fiyatlar yükseliyor. Ama bu fiyatlar ilerleyen günlerde düşmeyecek daha da yukarıya çıkacak. İnsanlar doğayı seçiyor. Vatandaşlar aileleri için bu tür yatırımlara yöneldi. Civar köylerdeki tarlaları dışarıdan gelip alan çok vatandaşımız var. Hızlı treninde etkisi var. İstanbul’da yaşanacak bir depremde bir yerimiz olsun diyenleri buraya yönlendiriyor. Fiyatlar Çorlu, Babaeski’ye göre Edirne’de tarla fiyatları daha düşük. Tercih etmelerinin ön büyük nedeni İstanbul’da bir dönüm yerini satan bir vatandaş 15-20 dönüm yer alabiliyor.” şeklinde konuştu. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya