Türk tarımına ithalat eleştirisi
Türkiye’nin tarım politikalarını eleştiren İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, Türk tarımının ithalata dayandığını söyleyerek, “Tarımımız tamamen ithalata dayanıyor. Bu çok üzücü bir durum. Niye biz üretemiyoruz? Güneş mi yok, toprak mı yok ya da ürün ekecek çiftçi mi yok?” dedi.
Yayın Tarihi: 13 Ekim 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, Türkiye’nin pirinç ambarı olan Edirne’de çeltik üreticilerin prim desteklerinden umduklarını bulamadığını belirtti.

Üreticilerin yaşadıkları sıkıntıları kendisi de üretici olduğu için yakından gördüğünü ve bildiğini aktaran Ergin, “Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 60’ı ilimizde yapılıyor. Çeltik tavalarının hazırlanmasından, ekimine, ilacına, gübresine, bakımına, sulamasına ve biçilmesine yani hasadına kadar bu sürecin içinde olan biriyim. Çiftçinin derdini yaşayarak gören ve her platformda gündeme taşıyan bir çiftçi ve siyasetçiyim. Dilimin döndüğü kadar çiftçi ve çeltik üreticisinin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdim, getirmeye de çalışacağım” ifadelerini kullandı.

Çeltik ve hububatta destek aldatmacası olduğunu ve Türk tarımının tamamen ithalata dayandığını öne süren Ergin, şunları kaydetti: “Türk tarımı tamamen ithalata dayanıyor. Bu çok üzücü bir durum. Niye biz üretemiyoruz? Güneş mi yok, toprak mı yok ya da ürün ekecek çiftçi mi yok? Her şeye sahibiz, cennet bir vatanımız var. Tamamen ithalata dayalı bir tarım politikamız var. Et fiyatı yükseliyor, et ithal ediyoruz. Buğday fiyatı artıyor, buğday ithal ediyoruz. Özellikle çeltik ve hububatta destek aldatmacası var. Çiftçiye destek adı altında sürekli laf kalabalığı yapılıyor. Çeltik de 100 kuruş prim desteği var deniyor ama maalesef AK Parti hükümeti çiftçiyi kandırıyor. Çeltikte verdiğini iddia ettiği prim desteğini çiftçiden peşin alıp bir yıl sonra çiftçiye geri veriyor. Şöyle ki çiftçi 100 kuruş prim desteğini alabilmek için sattığı ürün karşılığı kesildiğinde bundan yapılacak stopaj ve borsa kesinti oranı yüzde 2.2 yani 84 kuruş. Bu uzun taneli camio cinsi çeltik için 5.500 TL fiyat baz alındığında 111 kuruşa kadar yükseliyor. Çifyçi AK Parti hükümetinin verdiğini iddia ettiği 100 kuruş prim desteğini alabilmek için 200 kuruşa kadar çıkabilen bu kesinti miktarlarını peşin ödeyip, kendi parası olan bu primi almak için bu seferde  Tarım Bakanlığı’nın müstahsil makbuzlarını ne zaman toplayıp ödeme yapacağını takip etmeye ve beklemeye başlıyor. Kısaca AK Parti hükümeti stopaj olarak çiftçiden aldığı parayı bir yıl sonra kesinti yaparak çiftçiye geri veriyor. Verdiğini söylediği destek aslında çiftçinin kendi parası. Kaşıkla veriyor, kepçeyle geri alıyor” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya