Nato’ya temizlik
Dünya Temizlik Günü kapsamında her yıl küresel olarak Dünyanın çeşitli noktalarında bir araya gelen Let’s Do It! (Hadi Yapalım!)gönüllüleri, çöpsüz bir gezegen sloganıyla Meriç Nehri kıyısında temizlik etkinliği gerçekleştirdi.
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2021, Pazartesi 07:00
Haberleri

Dünya genelinde ‘Let’s Do It!’ gönüllülerince her yıl gerçekleştirilen büyük temizlik etkinliği Edirne’de de çevrecilerin katılımıyla yapıldı. Bu yıl 18 Eylül Dünya Temizlik Günü kapsamında Türkiye’nin çeşitli noktalarındaki katılımcıların desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte Nato Köprüsü olarak bilinen Meriç Nehri’nin kıyısındaki çöpler toplandı.

Etkinliğe Let's Do It Türkiye Edirne Temsilciliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve çevreci gruplar katıldı.

 

“Çöp körlüğünü yenmek istiyoruz”

Let's Do It Türkiye Edirne Koordinatörü Berfin Kandil, etkinlikte yalnızca çöpleri temizlemediklerini,  aynı zamanda çöp körlüğüne dikkat çektiklerini belirterek, “Let’s Do It 2008 yılında Estonya’da ortaya çıktı. Sonrasında bütün Dünyada global olarak gerçekleştirilen küresel bir hareket haline geldi. Let’s Do It’in amacı sadece çevremizdeki çöpleri toplamak değil, çevremizi çöplerden arındırırken aynı zamanda çöp körlüğümüze de dikkat çekmek. Çünkü hepimizin bildiği gibi son yıllarda konuşmuş olsak da yeterince konuşmadığımız bir problem. Çöp bütün dünyayı ve ekosistemi etkiliyor. Dolayısıyla biz burada etrafı temizlerken aynı zamanda atık problemimizi daha nasıl çözülebilir hale getiririz, bunu konuşuyoruz. Buradaki amacımız da gönüllülerimizle birlikte plastik ve tüm atık sorunumuzla ilgili neler yapabiliriz, bu problemi nasıl daha bilinçli hale getirebiliriz, bunu tartışmak. Dünyanın her yerinde eş zamanlı gerçekleşen bir etkinlik. Bugün Türkiye’de bu etkinliği birçok arkadaşımızla birlikte ortak etkinlik olarak düzenliyoruz. Amacımız sadece çöplerimizi temizlemek değil, çöp körlüğümüzü de yenmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Belgin Elipek ise çevre kirliliğinin çok farklı sorunları beraberinde getirdiğini ifade etti.

Çevre farkındalığı oluşturmak için temizlik etkinliği gerçekleştirildiğini dile getiren Elipek, "İnsanlar doğanın güzelliğinden faydalanırken maalesef çöplerini doğaya bırakıp burayı kirletiyorlar. Maalesef bu çok üzücü bir durum. Doğada kalan çöpler çok uzun yıllar boyunca parçalanmadan kalıyorlar. Parçalandıkları zaman da suların kirlenmesine neden oluyorlar. Bu atıkların geri dönüşüme alınması gerekli mutlaka doğadan alınmalı” ifadelerini kullandı. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’