Bir haftada iki sınıfa karantina
Edirne’deki okullarda iki sınıf koronavirüsten dolayı karantinaya alındı. Yüz yüze eğitime başlayalı bir hafta gibi sürede koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 sınıf eğitime kapatıldı. Okullardan vaka haberlerinin gelmeye başladığı da ifade edildi.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne Veli Der Başkanı Benay Gürsel, yaptığı açıklamada, “Edirne’de şu anda 2 sınıf karantinada. Ancak diğer okullardan da pozitif vaka haberlerini maalesef alıyoruz. Biz daha önce bu önlemlerin alınmasını istiyorken; vakalar 14-15 gün geçtikten sonra yavaş yavaş başlar diye düşünüyordum ama Edirne’de çok hızlı oldu vaka artışı” dedi.

Okullarda işleyen karantina sürecine de değinen Gürsel, “Bir sınıf içinde ilk vaka çıkarsa herhangi bir şey yapılmıyor o kişi karantina altına alınıyor. Çocuklar gözlem altında tutuluyorlar, 14 gün boyunca. Sınıfa giren öğretmenler de o şekilde.  Aynı sınıfta ikinci bir vaka çıkarsa eğer direkt olarak sınıf kapatılıyor, yani bütün öğrenciler karantinaya alınıyor.” şeklinde konuştu.

 

“Bu konuda acil girişimde bulunmalı”

Okullara verilen maskelerin çocukların yüzüne uyumlu maske olmadığını ifade eden Gürsel, “Okullarımızda yüz yüze eğitimin kesinlikle devam etmesini istiyoruz. Amasız, fakatsız bu iş olmalı, olabilmeli. Yetkililer sürekli maske, mesafe, hijyen olarak söylüyor. Biz bunu biraz daha genişletiyoruz ve okullarda eğitimi sürdürebilmemiz için maske, mesafe, hijyen, aşı, toplu ulaşım ve havalandırmaya dikkat edilecek hususların içerisine girmek durumunda. İlkokul ve ortaokullara da aynı standartlarda maske verilmiş olması, çocukların yüzüne uyumlu maskeler değil. Yetkililer bu konuda acil girişimde bulunmalı. Mesafe, inanın ki söylendiği gibi okullarda 2 metrelik mesafenin korunabilmesi mümkün değil. Sınıflar şu anda en az 30 ile 36 kişi arasında. 2 metre mesafeyi bırakın, artık çocuklar dip dibe, iç içe. Sadece sınıflarda da değil, 600-700 kişilik okullarda öğrenciler bir anda çıktığı zaman koridorlar, kantin, tuvaletler doluyor. Biz burada bu mesafeyi sağlayamıyoruz maalesef” dedi. 

 

“Temizlik personeli bekliyoruz”

Okulların temizlik personel konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten Gürsel, “Hijyen olmazsa olmazımız, ancak İş Kur’a bağlı olarak temizlik personellerinin okullara ulaştırılmalarını bekliyoruz. Güvenlik görevlileri de çok önemli. HES kodunun sorgulanma ilkesi vardı, şu anda okullara giren çıkanların HES kodu sorgulama olasılığı yok çünkü güvenlik görevlileri yok. İsteyen girip çıkabiliyor. Şu anda kadrolu temizlikçiler var, onların da her yere yetişmesi mümkün olmuyor. Hatta bazı okullarda hiç temizlik görevlisi yok. Buralarda da büyük ihtimalle öğretmenler ya da veliler bu işi gönüllü olarak üstleniyorlardır diye düşünüyorum” dedi.

 

“Ders süreleri kısaltılmalı”

Okullarda ders sürelerinin azaltılması gerektiğini savunan Gürsel, “Problemlerimizin çözümü aslında son derece basit. Ek dersliklerin sağlanması gerekiyor. Ek atama öğretmenlerinin atamalarının yapılması gerekiyor. Ders sürelerinin azaltılması çok önemli. Ders sürelerini 10 dakika azaltırsak 40 dakikadan 30’a çekersek ilkokuldaki bütün sınıfların öğlen eve gitmesi anlamına geliyor. Bizim buradaki öğrencilerimiz liseler 8.30’da derse giriyorlar, 16.30’da çıkıyorlar. Günde 8 saat okuldalar. Bu pandemi dönemine uygun bir davranış şekli değil. Bu çocukların yoldan geldiğini de düşünürsek çocuklar yaklaşık 9 saat maskeyle duruyorlar, pandemi koşuları içinde kalabalık ortamlarda bulunuyorlar. Biz eğitimi devam ettirmek istiyorsak ki istiyoruz, yapılacak şey ders süresi ve sınıf mevcutlarının azaltılması noktasında önemli olan durumlar” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ETUS'a zam gündemde
Edirne’de kahve kokulu festival
‘Edirne Gülü’nü Edirneliler’e ilk Yöre Dergisi duyurdu
“Çatı çalışması tekrar başladı”
Çağdaş gençlerden tanışma kahvaltısı
‘Kardeşliğin tesis edilmesi gerek’
Tehlike ‘geliyorum’ diyor
CHP’den esnaf ziyareti
Edirne havasının temizliği yağışlara bağlı
Batı Trakya Türkleri:‘Ne umduk, ne bulduk!’
Yasa dışı geçişlere izin yok
Arda Boks Kulübü sporcularından 3 madalya