Ev kirası için ter döküyorlar
Edirne’de yüksek ev kiraları üniversite öğrencilerinin belini büküyor. Öğrenciler, bin ila bin 500 TL arasında değişen rakamlardaki ev kiralarını ödeyebilmek için yarı zamanlı işlerde çalışmak zorunda kalıyor.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne’nin pahalı bir şehir olduğuna dikkat çeken öğrenciler, kiraların biraz olsun düşürülmesi gerektiğini savunuyor. Yüksek kira giderini ödeyebilmek için genellikle yarı zamanlı olarak kafelerde çalışan üniversite öğrencileri,  kiraların yüksek olmasından dolayı ev bulamayan arkadaşlarının olduğunu dile getiriyor.

Trakya Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinde son sınıfı okuyan Buse Dal, Edirne’de ev kiralarının çok yüksek olduğunu kaydederek, “Üniversiteye başladığımdan beri aktif olarak çalışmaktayım. Yaz tatili ve okul devam ettiği süreç boyunca çalışıyorum. Kasaplıkta dahil bütün mesleklerde çalıştım. Şu anda kafede çalışıyorum. Edirne’nin şartları bizi çok zorluyor. Edirneli olmama rağmen buna sonuna kadar onay vermiyorum. Öğrenci evinde kalıyorum. Kiralarımız çok yüksek. Bütün şartlar bizi öğrenci olarak çok zorluyor” dedi.

 

“Bin TL olmalı”

Dal, kirasının bin TL olması gerektiğini ifade ederek, “Bin 500 TL kiramız var. İki kişi kalıyoruz. Çalışmama rağmen kirayı ödemek çok zor oluyor. Kiralar bize çok yüksek geliyor. Evde oturma gibi bir şansım yok. Aslında KPSS sınavına çalışmam gerekiyor. Son sınıf öğrencisiyim. Evimizin kirası bana göre bin TL olması gerekiyor. İki kişiye bin 500 TL çok zorluyor” dedi.

 

“Yüksek kira eğitimi engelleyecek duruma geliyor”

Trakya Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler son sınıf öğrencisi Şeydanur Akça ise, “Ben 18 seneden beri Edirne’de yaşıyorum. 18 yıldır Edirne’nin içinde bulunduğu sürecin içindeyim. Farklı şehirlerde bulundum. Farklı ülkelerde de bulundum. Süreç olarak Edirne’nin git gide bizi ne kadar zorladığını içinde bulunarak yaşıyorum. Ben ailemle yaşıyorum. 3 kardeşiz. Sadece babam çalışıyor, evde. Babam devlet memuru. Biz de kirada kalıyoruz. Kira da bizim öğrenci arkadaşlarımla ortak sorunumuz. Arkadaşımın annesi kiralar yüksek olduğu için ev bulamıyor. Otelde kalıyor iki gündür. Eğer uygun fiyata ev bulamazsa okulu bırakacak arkadaşımız. Yüksek kira konusu insanların eğitimini engelleyecek duruma geliyor” şeklinde konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan Sanayi Sitesi Esnafı İle Buluştu
Veli-Der: ‘Okullarda korona alarmı’
“Hep birlikte istişare edelim”
Kapış kapış kapya
Nato’ya temizlik
Tunca Nehri kenarında farkındalık etkinliği
Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’dan ilginç açıklamalar
Edirne’de kaçak avcılığa geçit yok
Kaya’dan Gaziler Günü mesajı 
Hudut Kartalları kıskıvrak yakaladı
Demir: “Gazilerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” 
İTB, Yunan’dan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor