“Kiralık ev konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz”
Edirne’de yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte kente gelen öğrenciler ev bulmakta zorlanıyor. Gerçekleştirilecek yüz yüze eğitim için kente gelen öğrencilerin sayısının artığını belirten Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği ikinci Başkanı Namık Babacan, 7 bin kiralık daireden neredeyse bin adet kiralık daire kaldığını söyledi.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Babacan; “Son zamanda ülke genelinde ve Edirne’de üniversitelerin açılmasıyla çok büyük bir öğrenci potansiyeli var. Yüzyüze eğitime kontrollü şekilde geçildiği açıklanmasıyla üniversiteler açıldı. Edirne’miz bir öğrenci kenti, pandemiden önce 45 bin ile 47 bin öğrencimiz vardı. Fakat son iki dönemde çeşitli bölümlerin açılmasıyla Edirne’nin öğrenci potansiyeli 77 bine çıktı.7 bine yakın boş ev vardı.  Fakat şuanda kiralık ev konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlar arttı, bin liralık daire bin 500- bin 700 lira oldu. 7 bin kiralık daireden bin tane kaldı. Bunların çoğu tutuldu.” dedi.

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenciler Edirne’ye gelmeye başladı. Ev tutmak isteyen öğrencilerin kiralık ev konusunda yaşadıkları sıkıntılar hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği İkinci Başkanı Babacan; “Son zamanda ülke genelinde ve Edirne’de üniversitelerin açılmasıyla çok büyük bir öğrenci potansiyeli var. 2 dönemden beri öğrenciler pandemiden dolayı kayıtlarını yaptırıp internet üzerinden eğitimlerine devam ettiler. Bakanlıklar tarafından yüzyüze eğitime kontrollü şekilde geçildiği açıklanmasıyla üniversiteler açıldı. Edirne’miz bir öğrenci kenti, pandemiden önce 45 bin ile 47 bin öğrencimiz vardı. Fakat son iki dönemde çeşitli bölümlerin açılmasıyla Edirne’nin öğrenci potansiyeli 77 bine çıktı. Haliyle yurtlar ve evler var. Pandemi dolayısıyla öğrenciler gittiğinde 7 bine yakın boş ev vardı.  Fakat şuan da kiralık ev konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlar arttı, bin liralık daire bin 500- bin 700 lira oldu. Eşyalı ve eşyasız olarak değişiyor. Eşyalı ev tutmak isteyenler için fiyatlar daha da artıyor. Fakat bu sefer veliler ve öğrenciler için çok büyük sıkıntı oluştu. 2-3 aile birleşip ev kiralamakta çözüm buluyorlar. 7 bin kiralık daireden bin tane kaldı. Bunların çoğu tutuldu. Kalan bin tane de seçici veya öğrenciden çıktığı için tadilat yapılmak zorunda kaldı. Bunlardan dolayı kaldı. Yoksa onlarda kalmayacak. Artık kiralık evler satılığa dönüşecek. Bir öğrenci 4-5 yıl burada kalıyor eğitimini tamamlamak için bu süre içerisinde hesabını kitabını yaptığınız zaman bugün bir 1+1 ev 200-250 bin lira satın alınabiliyor. 2 kişi rahatlıkla kalabiliyor. Okulunu bitirdiğinde bu öğrenci kira öder gibi mal sahibi olmuş olacak. Kiralık evlerde durum buna geldi. Başka türlü bu işin içerisinde çıkamayacak insanlar çünkü kapasitesi çok yüksek oldu.” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründeki maliyet girdilerinin yükselmesinin emlak piyasasını da etkilediğini söyleyen Babacan, Edirne’de kiralık evlerde büyük sıkıntı yaşandığını belirtti. Babacan şunları kaydetti: “Diğer illere göre Edirne’de inşaat sektörü daha fazla fakat 47 bin öğrenciden 77 bin öğrenciye yükselmesi arz talep olayı oluşturduğundan dolayı mevcut kiralık evler durumu karşılamaz oldu. 1-2 yıl sonra hızlı tren geldiğinde İstanbul bu tarafa doğru yönelmeye başlayacak. Benim çocuğum İstanbul’da okuyor. 3 bin lira kira ödüyorum. Ama hızlı tren geldiğinde kira vermeyeceğim çocuğum buradan hızlı tren ile gidip eğitimini görecek ve akşam tekrar dönecek. Bu şekilde daha ekonomik olacak. Ama bu diğer iller için nasıl olur bilemem ama kiralık evlerde büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Yüz yüze eğitim açıklanmadan önce kiralar 700 ile 900 TL arasındaydı, yeni yerleşim bölgelerinde bin lira ile bin 200 lira civarındaydı. Şuan da bin 500 ile 2 bin lira arasında dahi daire yok. 1+1 ev dahi bin 500 lirada kiralanıyor. 1+1 bulunduğu takdirde hemen tutuluyor. Fiyatlara yüksek diyoruz. Neden? İnşaat sektöründe maliyet yükseldiğinden dolayı 500 bin liralık daire 700 bin lira oldu. 700 bin liralık daire 1 milyon lira oldu. Maliyet olduğundan dolayı site içerisinde çok modern şekilde yeni siteler yapıldığı için bugün son sistem akıllı binalar yapılıyor.”

Yaşanacak kaparo dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyaran Derneğin ikinci Başkanı Babacan, yapılacak olumsuz bir davranışta verilen yetki belgelerinin iptal edildiğini belirterek; “Edirne’de çok öğrencimiz, memurumuz ve ailelerimiz var. Fakat bizim insanımız evleri kendisi tutmak istiyor. Ulaşabildiği yerlere sahibinden kiralık, satılık yerlere gittiği zaman o kişinin mal sahibi ya da yetkili olup olmadığını bunları bilemiyorlar. Kaparo talep ediliyor ve kaporadan sonra tekrar ulaşamıyorlar. Bu tür şikâyetler son zamanlarda gelmeye başlıyor. Bu tür işlerde yetkili kişilerle muhatap olmaları gerekiyor. Parasını verdiğinde yetkililerle muhatap olunsun bu şekilde sıkıntıları da bizlere bildirebilirler. Biz onlara müdahale edip kontrol altında tutabiliyoruz. Yetki belgesi olan emlakçıların yanlış yapma yetkileri yok. Yanlış yaptıkları takdirde yetki belgeleri iptal ediliyor. Bunlarda hakem kuralları tarafından ticaret il müdürlüğü ve federasyonlara bildiriliyor. Vatandaşların yetkili ve güvenilir kişilerden yer tutmaları gerekiyor. Paralarını da boşa harcamasınlar Edirne’mizde bu tür şeyler olmuyor fakat son zamanlarda olmaması anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımızı konu hakkında dikkatli olmaları konusunda uyarmış olalım.” dedi. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti