Tunca’da ‘taşkın’ temizliği başladı
Edirne taşkınlarla gündeme gelen Tunca Nehri’nde genişletme çalışması başlatıldı. 40 kilometrelik bölümünde başlatılan genişletme ve taban kumu temizlemesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp; sel felaketlerinden dolayı memleketimizde çok büyük sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, “Edirne’de bu sel felaketlerinden en fazla etkilenen illerimizin başında geliyor.  Tunca Nehri üzerindeki yatağı genişletme çalışması ve yatakta birikmiş olan alüvyonların temizlenme çalışması. Bu bize ne sağlayacak, Tunca Nehri üzerinde birikmiş olan çalışmayla birlikte 40 kilometre boyunca nehir yatağındaki alüvyonları temizlemiş olacağız. Nehrin su taşıma kapasitesi artmış olacak. Dolayısıyla da sellerden dolayı da sel riski azaltılmış olacak.” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne Valisi Canalp, Tunca Nehri’nin Değirmenyeni köyünden geçen kısmından başlatılan temizleme çalışmaları hakkında bilgi almak için bölgede incelemelerde bulundu. Gerçekleştirilen temizlik çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına bilgiler veren Vali Canalp, çalışmalar sonucunda sel riskinin azaltılacağını belirtti. Canalp; “Sel ve afetlerden dolayı memleketimizde ehemmiyetli çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Edirne’de bu sel felaketlerinden en fazla etkilenen illerimizin başında geliyor. Hala hazırda bizim hem Meriç Nehri’nden hemde Tunca Nehri’nden kaynaklanan seller sürekli gündemimizi meşgul edebiliyor. Geçmiş yıllarda Meriç Nehri’nde yapmış olduğumuz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan Kanal Edirne Projesi Meriç’ten kaynaklanan sel felaketlerinin azaltılması noktasında çok büyük bir katkı sağlıyor. Yani saniyede 750 metreküplük suyun tahliye ediliyor olması hala hazırda geçmiş yıllarda sel olarak, taşkın olarak ortaya çıkan tabloların artık sel olmaması, çok daha büyük su debilerinin gelmesi durumunda ve çok daha az sorun yaratacak sellerin ortaya çıkmasına vesile teşkil etti. Tabi Meriç Nehri’ndeki taşkınların yanı sıra Tunca taşkınları ve Tunca’nın selide yine Edirne’nin gündeminde her zaman için yer alabiliyor. DSİ Bölge Müdürlüğü’müz, bugün burada bir çalışma başlattı. Yapmış olduğumuz çalışma Tunca Nehri üzerindeki yatağı genişletme çalışması ve yatakta birikmiş olan alüvyonların temizlenme çalışması. Bu bize ne sağlayacak, Tunca Nehri üzerinde birikmiş olan çalışmayla birlikte 40 kilometre boyunca nehir yatağındaki alüvyonları temizlemiş olacağız. Nehir yatağındaki alüvyonlarda temizlenmiş olduğu içinde nehrin su taşıma kapasitesi artmış olacak. Dolayısıylada sellerden dolayı da sel riski azaltılmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilecek genişletme ve temizleme çalışmalarının devam edeceğini dile getiren Canalp, çalışmalar sayesinde Edirne’de yaşanacak sel felaketlerinin etkilerinin en aza indirilmesine yardımcı olacağını söyledi. Vali Canalp; “Sel riski tamamen ortadan kaldırmak diye bir şey mümkün değil. Gelecek olan suyun miktarına bağlı. Ancak biz sel yatağını genişlettikçe ve nehir yatağı üzerindeki alüvyonları temizledikçe taşkın riskide minimize oluyor. Var olan olacak taşkınlarında kapasitesi, çapı, etkisi azaltılmış olacak. Dolayısıyla ümit ediyorum ki bu çalışmayla birlikte Edirne’de inşallah yaşanacak sel felaketlerinin hem ortadan kaldırılmasına, hemde etkisinin minimize edilmesine katkı sağlayacak. Yapılmış olan çalışma 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyecek. Yaklaşık olarak 1 yılı aşkın süre bu çalışma devam edecek. Devlet su İşleri Bölge Müdürlüğümüz şu anda iş makinaları büyük ölçüde sel felaketi yaşamış olan bölgelere gönderdik. Oralarda çalışma yapılıyor. Ancak oralardaki çalışma tamamlandıkçapeyder pey iş makinalarıda Edirne’ye geri geldikçe bu alandaki çalışmalara kaydıracağız. Bu alandaki çalışmaya devam edecek. İhtiyaç duyulması halinde kamu kurum ve kuruluşlarımızın iş makinalarından da Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’müzün takviyede bulunmak üzere inşallah nehir üzerindeki bu çalışmayı en kısa zaman içerisinde toparlayacağız. Aynı zamanda kent merkezinde Tunca Nehri’nin ve şehrin içinde geçen kısımları kapsıyor olması dolayısıylada yakın zamanda oradaki çalışmaları beraberce görmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

Tunca Nehri’nin yılda 650 milyon metreküp su taşıdığını dile getiren DSİ Bölge Müdürü Erdinç Kuran, akışı rahatlatmak için çalışmaların başlatıldığını belirtti. Kuran; “Nehirden 4 metreküp saniye su geçiyor. Yılda 650 milyon metreküp su taşıyor Tunca Nehri. Su Akacağı’ndan başlayıp Kirişhane’de de Meriç Nehri ile birleşiyor. Yatak genişliğimiz 30 metre ile 70 metre arasında değişiyor. Şu anda kumları temizleyerek akışı rahatlatmak istiyoruz. Valimizin dediği gibi ülkemizde bu sene taşkınlar yaşandı. Tunca’da da Edirne’de de yaşanmaması için bu çalışmayı Valimizin talimatıyla başlattık.” ifadelerini kullandı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti