Kadınlar Azra Gülendam’ı andı
Edirne Kadın Meclisi üyeleri geçtiğimiz gün vahşice öldürülen Azra Gülendam’ı andı. Aynı gün iki kayıp kadının ölüm haberini aldıklarını dile getiren Edirne Kadın Meclisi Üyesi Busenur Topuz; “Geçen hafta Perşembe gününden beri kayıp olan ve dün canice öldürüldüğü anlaşılan Azra Gülendam için burada toplandık. Azra’nın işkenceyle öldürüldüğünü öğrendik. Azra’nın kayıp ihbarı verildiğinde yetkililer “Telefon sinyaline ancak pazartesi günü bakabiliriz” demişler. Azra’nın öldürüldüğü haberini aldığımız pazartesi günü Azra artık aramızda değil.” dedi.
Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Saraçlar Caddesi’nde buluşan Kadın Meclisi üyeleri ve katılımcılar vahşice öldürülen Azra Gülendam’ı andı. Gerçekleşen olayla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Kadın Meclisi Üyesi Busenur Topuz; “Dün Azra’nın öldürülmesi üzerine eylemlerimizi planlarken, Cumartesi gününden beri kayıp olan Emine Gökkız’ın, cansız bedeni bulundu. Azra’nın iki kayıp kadının ölüm haberini aldık. Kadınları koruması gerekenler nerede, Ormanlar yanıyor, kadınlar öldürülüyor. Günlerdir binlerce ağaç, yüzlerce hayvan, onlarca insan yanarak can verdiler. Yangınlar hala söndürülmediği için ormanlar hala yanmaya devam ediyor. Azra’yı günlerdir bulmayanları, yangınlar büyürken havadan müdahale etmeyenleri gayet iyi biliyoruz. Devlet önlem almak, tedbir almak, korumak zorundadır. Kadın cinayetleri için önlem almayanlar da; iklim krizler’ için, yangınlar, seller depremler için önlem almayanlar da bunlardan sorumlu olanlardır. Sorumluları biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karar verenler, 6284 sayılı kanunu uygulamayanlar Azra’nın öldürülmesinin sorumlularıdır. Ormanları talan edenler, arsa arsa patronlara peşkeş çekenler, yangın uçağı almak yerine lüks uçaklarla ülke ziyaretlerine gidenler yangında, selde ölen canların sorumlusudur. Azra’yı da Emine Gökkız’ı da korumak mümkündü. Günlerce meydanlarda savunduğumuz İstanbul Sözleşmesi ile kadın cinayetlerini önlemek mümkün. İstanbul Sözleşmesi’nden tam da bu yüzden vazgeçmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yetkilileri göreve davet eden Topuz, mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Edirne Kadın Meclisi Üyesi Busenur Topuz; “Yangınlara biz müdahale ederken, Azra Gülendam Haytaoğlu’nu biz bulmaya çalışırken, şüpheli kadın ölümlerini biz aydınlatmaya çalışırken yetkililer nerede?  Biz doğayı, kadınları, çocukları korumaya çalışırken sorumlular görevlerini yerine getirmek için ne bekliyorlar? Biz yetkililerin yapmadıklarını anlatmaya, görevlerini yapmaları için mücadele etmeye devam edeceğiz. O koltuklarda oturanlar ya görevlerini yapacaklar, ya da o koltukları boşaltacaklar. İklim krizini, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemize anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacağız.” şeklinde konuştu.

Edirne Kadın Meclisi Sorumlusu Yaren Şenkal, vahşice öldürülen Azra Gülendam’ı andıklarını dile getirdi. Gerçekleşen açıklamaların ardından üyeler olaysız şekilde dağıldı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan Sanayi Sitesi Esnafı İle Buluştu
Veli-Der: ‘Okullarda korona alarmı’
“Hep birlikte istişare edelim”
Kapış kapış kapya
Nato’ya temizlik
Tunca Nehri kenarında farkındalık etkinliği
Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’dan ilginç açıklamalar
Edirne’de kaçak avcılığa geçit yok
Kaya’dan Gaziler Günü mesajı 
Hudut Kartalları kıskıvrak yakaladı
Demir: “Gazilerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” 
İTB, Yunan’dan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor