Gaytancıoğlu’ndan Çakmak Barajı yorumu
Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülmekte olan Çakmak Barajı inşaatında projenin yüzde 15’inin tamamlandığını söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Bu hızla giderse 2040’da biter” dedi.
Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

İnşaat çalışmaları uzun zamandır devam eden ve Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılan Çakmak Barajı’ndaki son durumu dile getiren Gaytancıoğlu, bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Barajın son durumu hakkında Uzunköprü’ye giden Gaytancıoğlu’na Uzunköprü İl Genel Meclis Üyeleri Yaşar Sasa ve Ahmet Sarıgül de katıldı.

Şantiye Şefi Hüseyin Güneş’ten bilgiler alan Gaytancıoğlu, şu açıklamada bulundu: “Çakmak Barajı’na bütçe yok, 5'li çeteye bütçe çok, su sanayiye mi, tarıma mı gidecek, belli değil. Tamamlandığında 520 bin dekar alana hayat verecek olan Çakmak Barajı inşaatının şu ana kadar 23 bin dekar alanı sulayabilecek, alanı eksik de olsa tamamlandı. Neden eksik, çünkü daha boruları yeni teslim edildi. Boruların montajı yapılıyor, 3-4 ayda biter, seneye bu zamanlar 23 bin dekar alana su verilecek. Yani daha projenin yüzde 15'i tamamlandı. Bu hızla giderse 2040'da biter.  Küresel iklim değişikliğinin bu denli kendini gösterdiği, pandemiyle birlikte gıda fiyatlarının 2 katına çıktığı, 1 damla suyun bile çok önemli olduğu günümüzde başta Çakmak Barajı’na bütçeden daha fazla kaynak ayrılmalıdır. Ayrıca barajda şu an tutulan suyun gelecekte başta Çorlu ve Çerkezköy Organize Sanayilerine iletileceğine yönelik şaibeler DSİ tarafından yalanlanmadığına göre, halkımız net bir açıklamayı beklemektedir. Çakmak Barajının yapımının tüm aşamalarının takipçisi olacağım, buradaki suyun başta Uzunköprü olmak üzere bölgemiz tarım arazilerinde kullanılması, amaç dışı kullanılmaması için elimden gelen çabayı göstereceğimin bilinmesini istiyorum” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan Sanayi Sitesi Esnafı İle Buluştu
Veli-Der: ‘Okullarda korona alarmı’
“Hep birlikte istişare edelim”
Kapış kapış kapya
Nato’ya temizlik
Tunca Nehri kenarında farkındalık etkinliği
Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’dan ilginç açıklamalar
Edirne’de kaçak avcılığa geçit yok
Kaya’dan Gaziler Günü mesajı 
Hudut Kartalları kıskıvrak yakaladı
Demir: “Gazilerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” 
İTB, Yunan’dan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor