Gurbetçiler bereketiyle geliyor
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, gurbetçilerin geliş ve dönüşlerinin kent ekonomisine ciddi katkı sunduğunu belirterek kentteki otellerde yer kalmadığını ifade etti.
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelerek yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçilerin araçlarıyla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişleri sürüyor. Bazı gurbetçiler, izinleri bitip dönüş yoluna geçerken bazı gurbetçilerin ise gelişleri devam ediyor. Gurbetçiler, Edirne’ye geldikleri gibi dinlenmek için otel ararken kentten alışveriş yapmadan da gidecekleri illere doğru yola çıkmıyor.

Soytürk, gurbetçilerin kent ekonomisine ciddi katkısının olduğunu belirterek, “Şehrimizin 2021 turizm sezonunu değerlendirecek olursak; iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Özellikle pandemi sonrası. Sağlık Bakanlığımızın hızlı aşılaması. Özellikle Edirne’de aşılanmada birinci olmamız, bir güven. Gurbetçi sezonunu çok iyi geçiriyoruz. Yoğun gurbetçi gelişi var. Şimdi dönüşlerimiz de var. Konaklamada gece doluluk oranlarımız yüzde yüze çıkmış durumda. Gurbetçilerimiz, tarihi kapalı çarşılara geliyorlar. Selimiye Camii’ni geziyorlar. Hele Cuma günleri, Selimiye Camii’nin dış avlusunda da yer bulmakta zorlanıyoruz. Arasta çarşısından alışveriş yapıyorlar. Gurbetçiler meşhur Edirne Tava Ciğeri’ni yemeden dönmüyorlar. Edirne kurabiyesi, badem ezmesi ve beyaz peynirle beraber. Hem yerli hem yabancı turistler özellikle Bulgar vatandaşlar da yoğun olarak gelemeye başladılar. Ben gurbetçi geliş ve dönüşlerinin Ekim ayına kadar süreceğini düşünüyorum. Hep birlikte iyi bir sezon geçiyoruz. Ben buradan tüm paydaşlarımıza, konaklama tesislerimize yerli ve yabancı turistlerimizin memnuniyet düzeyimizi en yüksek derecede tutmaya gayret gösterilmesi gerektiğini bildiriyoruz. Yapılan yatırımlarla kentimizin her geçen turizm potansiyeli artıyor. Yerli ve yabancı turist sayımızda her geçen gün artıyor.” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan Sanayi Sitesi Esnafı İle Buluştu
Veli-Der: ‘Okullarda korona alarmı’
“Hep birlikte istişare edelim”
Kapış kapış kapya
Nato’ya temizlik
Tunca Nehri kenarında farkındalık etkinliği
Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’dan ilginç açıklamalar
Edirne’de kaçak avcılığa geçit yok
Kaya’dan Gaziler Günü mesajı 
Hudut Kartalları kıskıvrak yakaladı
Demir: “Gazilerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” 
İTB, Yunan’dan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor