“Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz”
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, pandemiden dolayı bu yıl teravih namazlarının evde kılınacağını belirterek kovid-19 aşısının orucu bozmayacağını söyledi ve ayrıca önümüzdeki Pazar gününe kadar Selimiye Camisine mahya asılacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Basın mensuplarına Selimiye Camii içinde açıklama yapan Bozkurt, İslam’da can güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Dün Diyanet İşleri Başkanımız da bunu söyledi. Kardeşlerimi gerek kovid-19 aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor” dedi.

Kovid-19 aşısının önemine değinen Bozkurt, “Vücuda gıda içerikliler hariç. Diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde bunlar hiç orucu bozmaz. İslam’da can güvenliği çok önemli. İnsandan değerli bir şey yoktur. İnsanoğlu Allah’ın yanında Kâbe’den daha değerlidir. Bu aşı olmadığı takdirde birçok kardeşimizin vefat ettiğini görüyoruz. Bütün kardeşlerimiz aşılarını Ramazan’da yaptırabilirler. Bir sakıncası yoktur” şeklinde konuştu.

Ramazan ayı nedeniyle Selimiye Camii’ne mahya hazırlandığını belirten Bozkurt, önümüzdeki Pazar gününe kadar mahyanın asılacağını ifade etti.

Bu Ramazan ayında Edirnelilere tavsiyede bulunan Bozkurt, “Biz bir birimize merhametli olalım. Bir birimizi affedelim. Bir birimizin kusurunu örtelim ki Allah da bizim kusurlarımız, günahlarımızı affetsin” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Eğitim-İş'in yeni yönetimi belli oldu
Yarı Maraton ödülleri sahiplerini buldu
Covid – 19’da hayatını kaybeden gazeteciler için koştular
Vali Canalp’tan Babalar Günü mesajı
Selimiye projesinin başlama işareti
 ‘Pazar günleri de açık olsun’
“Gerçek bir telafi eğitim programı gerekiyor”
Komşuda milletvekili adayı, Türkiye'de seçim kampanyası yürütüyor
CHP İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor
Yağışlar buğdayda rekolte beklentisini artırdı
Helvacıoğlu'ndan ‘Babalar Günü’ mesajı
Başkan Tercan’dan ilginç ‘Babalar Günü’ mesajı