“Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz”
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, pandemiden dolayı bu yıl teravih namazlarının evde kılınacağını belirterek kovid-19 aşısının orucu bozmayacağını söyledi ve ayrıca önümüzdeki Pazar gününe kadar Selimiye Camisine mahya asılacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Basın mensuplarına Selimiye Camii içinde açıklama yapan Bozkurt, İslam’da can güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Dün Diyanet İşleri Başkanımız da bunu söyledi. Kardeşlerimi gerek kovid-19 aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor” dedi.

Kovid-19 aşısının önemine değinen Bozkurt, “Vücuda gıda içerikliler hariç. Diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde bunlar hiç orucu bozmaz. İslam’da can güvenliği çok önemli. İnsandan değerli bir şey yoktur. İnsanoğlu Allah’ın yanında Kâbe’den daha değerlidir. Bu aşı olmadığı takdirde birçok kardeşimizin vefat ettiğini görüyoruz. Bütün kardeşlerimiz aşılarını Ramazan’da yaptırabilirler. Bir sakıncası yoktur” şeklinde konuştu.

Ramazan ayı nedeniyle Selimiye Camii’ne mahya hazırlandığını belirten Bozkurt, önümüzdeki Pazar gününe kadar mahyanın asılacağını ifade etti.

Bu Ramazan ayında Edirnelilere tavsiyede bulunan Bozkurt, “Biz bir birimize merhametli olalım. Bir birimizi affedelim. Bir birimizin kusurunu örtelim ki Allah da bizim kusurlarımız, günahlarımızı affetsin” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında