“Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz”
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, pandemiden dolayı bu yıl teravih namazlarının evde kılınacağını belirterek kovid-19 aşısının orucu bozmayacağını söyledi ve ayrıca önümüzdeki Pazar gününe kadar Selimiye Camisine mahya asılacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

Basın mensuplarına Selimiye Camii içinde açıklama yapan Bozkurt, İslam’da can güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Dün Diyanet İşleri Başkanımız da bunu söyledi. Kardeşlerimi gerek kovid-19 aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor” dedi.

Kovid-19 aşısının önemine değinen Bozkurt, “Vücuda gıda içerikliler hariç. Diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde bunlar hiç orucu bozmaz. İslam’da can güvenliği çok önemli. İnsandan değerli bir şey yoktur. İnsanoğlu Allah’ın yanında Kâbe’den daha değerlidir. Bu aşı olmadığı takdirde birçok kardeşimizin vefat ettiğini görüyoruz. Bütün kardeşlerimiz aşılarını Ramazan’da yaptırabilirler. Bir sakıncası yoktur” şeklinde konuştu.

Ramazan ayı nedeniyle Selimiye Camii’ne mahya hazırlandığını belirten Bozkurt, önümüzdeki Pazar gününe kadar mahyanın asılacağını ifade etti.

Bu Ramazan ayında Edirnelilere tavsiyede bulunan Bozkurt, “Biz bir birimize merhametli olalım. Bir birimizi affedelim. Bir birimizin kusurunu örtelim ki Allah da bizim kusurlarımız, günahlarımızı affetsin” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Mescid-i Aksa’ya Yapılan Saldırılar Protesto Edildi
Vaka oranı, 204,53'e geriledi
Çeltik ekimi başladı
Keşan Belediyesi’nden Türk Kızılayı Edirne Şubesi’ne ziyaret
Özbaş, Engelliler Haftasını ve Ramazan Bayramı’nı Kutladı
Müdür Yıldırım’dan Psikologlar Günü mesajı
Keşan Belediyesi bağışçılarla ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluyor
"Esnaf 50 lira aidatı ödeyemiyor"
“Aşılama başarısında Aşı Çağrı Merkezi'nin katkısı büyük”
Selimiye'de Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için sala okundu
Marmara Belediyeler Birliği’ne çağrı
Pandemide 50 eczacı yaşamını yitirdi