O Görüntüler Vatandaşları İkiye Böldü
Geçtiğimiz günler sosyal medyada viral olan maske içerisindeki yabancı cisimlerin görüntüleri endişeye yol açtı. Görüntüler hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Eczacılar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu; “Dikkat edilmesi gereken şey birincisi maskenin özellikleri ve maske yapımında kullanılan kumaş, yapıştırıcılar, lastikler gibi malzemelerin önemi, ikincisi maske kadar önemli olan maskenin üretildiği yerdir. Maske sağlıklı koşullarda üretilmelidir. Tıbbi malzeme üreten kurumlar tarafından, tıbbi malzeme üretir gibi üretilmesi gerekiyor.” Dedi.
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

 

Sosyal medyada yankı uyandıran maske içerisindeki yabancı cisimlerin görüntüleri vatandaşları ikiye böldü. Bazı vatandaşlar görüntülerin gerçek olmadığını savunsa da bir kısım vatandaş artık maskenin bile doğru olanını seçmekte zorlandıklarını söyledi. Sosyal medyada gündeme bomba gibi oturan görüntüler hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Eczacılar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu; “Maske sağlıklı koşullarda üretilmelidir. Tıbbi malzeme üreten kurumlar tarafından, tıbbi malzeme üretir gibi üretilmesi gerekiyor. Oraların da belli koşulları var. Bu koşullara bağlı kalınarak üretilmesi gerekiyor. Ama yapım tekniğine ve yöntemine bakıldığı zaman maske herkes tarafından yapılabilecek bir ürün. Sonuçta evde de bahçede de merdiven altında da yapılabiliyor. Ama üretildiği yerin sağlık ve hijyen koşulları çok önemli. Kurallara uyulmazsa merdiven altı dediğimiz üretim olur ve sonucunda da beklenmeyen istenmeyen sonuçlar çıkar. Bu sonuçları sosyal medyada da gördük. Videolarda bazı küçük canlıların üremesi, hareket halinde görülmeleri gündeme yansıdı ve insanlar bunları izlediler. Bu canlıların maske içerisinde üremesi sağlıksız ortamlardan kaynaklı üretimlerden dolayıdır. Üretim çok önemli. Ürün takip sistemi içerisinde vatandaşa sunulması gerekiyor. Bunun da kontrol edilmesi lazım.” İfadelerini kullandı.

Vatandaşların maske seçimi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren Ciravoğlu, eczanelerden maskelerini tedarik edebileceklerini söyledi. Edirne Eczacılar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu; “Satılan maskeler neticede ticari bir ürün haline geldi. Dolayısıyla ticaret işin içine giriyor. Ticaret işin içine girdiği zaman da küreselleşmenin de etkisiyle tüketimi kamçılamak ve pazarlamayı olabildiğince yüksek seviyeye çıkarmak yolunda büyük gayretler sarf ediliyor. İnsanlar para hırsıyla kuralların ve yöntemlerin dışına çıkabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey birincisi maskenin özellikleri ve maske yapımında kullanılan kumaş, yapıştırıcılar, lastikler gibi malzemelerin önemi, ikincisi maske kadar önemli olan maskenin üretildiği yerdir. Bugünkü koşullarda teorik anlamda böyle bir mevzuatımız var ama pratiğe baktığımızda tamamen kontrollü olarak yurttaşa ulaşması ancak eczaneler kanalıyla olabiliyor. Başka kanallardan da olabilir ama yüzde yüz kontrollü kanal her zaman eczane kanalıdır. Ürünler ecza depolarına gelir ve kimin ürettiği, hangi koşullarda üretildiği bellidir ve o koşullarda da ecza deposu, eczane kanalıyla yurttaşlara ulaştırılır. Sağlıklı koşullarda üretilen maskelerin dışına çıktığınızda maliyette de büyük farklılıklar oluşuyor. Sonuçta çok pahalı bir ürün değil ama bunun da fiyatını düşürmeye kalktığınızda kalitesi de düşebiliyor. Sağlıksız koşullarda uygun olmayan malzemelerle üretilirse şayet yarı fiyatına da elde edilmesi mümkün oluyor. Görüntüde ikisi de maske ama sonuçları sosyal medyada da örneklerini gördüğümüz şekilde farklı olabiliyor.” Şeklinde konuştu. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Eğitim-İş'in yeni yönetimi belli oldu
Yarı Maraton ödülleri sahiplerini buldu
Covid – 19’da hayatını kaybeden gazeteciler için koştular
Vali Canalp’tan Babalar Günü mesajı
Selimiye projesinin başlama işareti
 ‘Pazar günleri de açık olsun’
“Gerçek bir telafi eğitim programı gerekiyor”
Komşuda milletvekili adayı, Türkiye'de seçim kampanyası yürütüyor
CHP İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor
Yağışlar buğdayda rekolte beklentisini artırdı
Helvacıoğlu'ndan ‘Babalar Günü’ mesajı
Başkan Tercan’dan ilginç ‘Babalar Günü’ mesajı