“Aşılar kanser hastasını etkilemiyor”
Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, Ulusal Kanser Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, “Tüm kanser hastaları koronavirüs aşılarını yaptırmalıdır. Koronavirüs aşısı yan etki açısından kanser hastalarına özel bir risk oluşturmaz” diyerek, uyarıda bulundu.
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Haberleri

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında yaptığı açıklamada Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, erken tanı ve tedavinin hastalık üzerinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Yıldırım, dünyada kanserin sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sırada olduğunu dile getirerek, “Kanser, ortak özellikleri nedeniyle çok sayıda hastalığa verilen bir ortak isimdir. Kanser başlığı altında toplanan yüzlerce hastalığın ortak özelliği ise şudur: “Vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması” kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında  ikinci sırada olması sebebi ile önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır” dedi.

Yıldırım, kanser türlerinin önemli bir kısmının önlenebilen bir çeşitte olduğunu dile getirerek, “Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Bunlarla beraber fiziksel aktivitenin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır. Yaygın kanser türlerinin en az üçte biri daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilmektedir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bazı kanser türlerine karşı tarama programlarının yürütüldüğünü söyleyen Yıldırım, “Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. Edirne Merkez ve Keşan İlçemizde bulunan KETEM birimlerinin yanı sıra, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Mobil kanser tarama araçlarında; Meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalınbağırsak kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır. Pandemi sebebi ile hastanelere gitmek istemeyen vatandaşlarımızın kanser taramalarını ertelemelerini istemiyoruz. KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmıştır” şeklinde konuştu.

Koronavirüs nedeniyle kanser hastalarının aşılarını yaptırarak, kendilerini korumaları noktasında çağrıda bulunan Yıldırım, şunları kaydetti: “Kanser tanısı almış tedavisi süren hastalarımızın pandemi sürecinde koruyucu tedbirler konusunda daha hassas olmalarını yakınlarının da aynı hassasiyet içerisinde olmasını istiyoruz. Tüm kanser hastaları koronavirüs aşılarını yaptırmalıdır. Koronavirüs aşısı yan etki açısından kanser hastalarına özel bir risk oluşturmaz. Toplumdaki benzer yaş grubunda kanser olmayan kişilerde ne tür yan etkiler bekleniyorsa kanser hastalarında da benzer yan etkiler beklenmektedir. Tedavisi devam eden hastalar, aşı uygulaması için en uygun zaman konusunda, takip edildikleri merkezlerde onkoloji doktorlarından bilgi almalıdırlar. Kanser ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o düzeyde başarılı olur. Kanserin belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hiç gecikmeden bir doktora başvurulmalı. Erken teşhisin, kanser savaşında en önemli adımların başında olduğu unutulmamalıdır. Bu savaşta bir gün bile çok şeyi değiştirmektedir. Hayatınızı ertelemeyin” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Mescid-i Aksa’ya Yapılan Saldırılar Protesto Edildi
Vaka oranı, 204,53'e geriledi
Çeltik ekimi başladı
Keşan Belediyesi’nden Türk Kızılayı Edirne Şubesi’ne ziyaret
Özbaş, Engelliler Haftasını ve Ramazan Bayramı’nı Kutladı
Müdür Yıldırım’dan Psikologlar Günü mesajı
Keşan Belediyesi bağışçılarla ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluyor
"Esnaf 50 lira aidatı ödeyemiyor"
“Aşılama başarısında Aşı Çağrı Merkezi'nin katkısı büyük”
Selimiye'de Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için sala okundu
Marmara Belediyeler Birliği’ne çağrı
Pandemide 50 eczacı yaşamını yitirdi