Coşku yaratan ‘Farkındalık’ yürüyüşü
Edirne’de, Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Çalışan Öğretmenler Derneği (TÖZDER) ile Otistik Çocukları Eğitme ve Yaşatma Derneği (OÇEYDER) tarafından ortak olarak “Edirne 1. Otizm Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi.
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2012, Çarşamba 12:32
Sağlık Haberleri

Coşkulu kalabalığın olduğu yürüyüşte Otizmin bir hastalık olmadığına değinilerek, farklılıkları kabullenmenin önemi vurgulandı.

25 Kasım Stadyumu önünde toplanan kalabalık Saraçlar Caddesinde yürüyerek ellerinde balonlar ve pankartlarla ıslıklar çalarak Otizm farkındalığına dikkat çektiler. Otizmli bireylerin ve onların ailelerinin katıldığı yürüyüşe, Otizmli bireylerin öğretmenleri ve üniversite öğrencilerinin de katılımı yüksekti.

Yürüyüşün ardından Saraçlar Caddesinde kurulan platformda konuşmalar gerçekleşti.

Sahneye ilk çıkan Doç.Dr. Yeşim Fazlıoğlu, Otizmin hastalık olmadığına değinerek bu sorunun okul, aile ve yetkililerin ortak duyarlılığıyla iyileştirilebilecek bir durum olduğunu belirtti. Fazlıoğlu’nun ardından sahneye çıkan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu kimsenin ötekileştirilmediği bir dünya ve bir şehir hayali kurduğunu belirterek şehirlerin engellilere yaşlılara ve çocuklara göre dizayn edilmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde yaşanabilir şehirler yaratılabileceğini belirtti. Ardından konuşan TÖZDER Sekreteri Mehmet Yurdakul, Otizmli bireyler için gerekli yaşam alanları yaratılmasının zorunlu olduğunu bildirerek bu konuda yetkililerin devreye girmesini talep etti. Sonrasında B.E.S.Y.O. Salsa Dans Grubu sahne aldı ve  son olarak da kalabalık Grup HEMDEM’in şarkılarıyla eğlendi. TÖZDER ve OÇEYDER’in ortak olarak düzenlediği etkinliğin sunumunu üstlenen Sosyal Bilimler M.Y.O. Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri ile B.E.S.Y.O. öğrencileri farkındalık gününe coşkulu bir hava kattılar.

Grup HEMDEM’in ardından söz alan TÖZDER Başkanı Muzaffer Adak katılan, destek ve gönül veren tüm kurum ve kişilere teşekkür etti. Adak’ın ardından OÇEYDER Başkanı Hülya Akbulut sahneye çıkarak gönüllülük esasına dayalı yapılan yürüyüşte tüm emeği geçenlere teşekkür belgesi sundu. Etkinlik önümüzdeki sene tekrar buluşmak üzere sona erdi…

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır