Trakya’dan BOTAŞ’a ‘dur’ çağrısı!
Saros Körfezi’nde BOTAŞ tarafından halkın mücadelesine ve bilirkişi raporlarına rağmen inşaat çalışmaları hızla süren FSRU projesine karşı Trakya’daki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, çevre aktivistleri bir araya gelerek, projenin iptali ve yürütmenin durdurulması talebinde bulundu.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe arasındaki sahilde BOTAŞ tarafından inşaatı yapılan FSRU Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı projesinde bölge halkının ve Trakya genelinden büyük bir kitlenin katılımıyla, basın açıklaması düzenlendi.

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması’nın ortaklığında düzenlenen açıklamaya Trakya genelinden siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri ve çevre dernekleri de katıldı.

“Geç gelen adalet, adalet değildir”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Edirne İdare Mahkemesi’nden bir an önce yürütmenin durdurulması kararının verilmesini beklediklerini ve inşaat çalışmalarının bölgede tahribata yol açtığını dile getirerek,  “Saros Körfezi’nde BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU projesine karşı bölge halkının açtığı imar planlarının iptali davasına sunulan bilirkişi raporu açıklandı. Projenin dava konusu planlarının planlama ilkelerine ve şehircilik esaslarına uygun olmadığı yönünde bilirkişi heyeti ortak görüş verdi. Edirne İdare Mahkemesi’ne de bir çift sözümüz var. Geç gelen adalet, adalet değildir. Hep birlikte gördük burada yaşanan ve yaratılan tahribatı. Telafisi imkânsız zararlar oluşmuş vaziyettedir. Bugüne kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmeliydi ve yargı süreci devam etmeliydi. Ancak şu ara kararlarla henüz daha 1 ay yürütmeyi durdurma kararının çıkmayacağını biliyoruz. En son yapılan itirazlar üzerinden bilirkişilere yeniden gönderilmek üzere BOTAŞ’ın sorduğu sorular varmış. Bilirkişilere 1 ay süre verildi. 15 günü doldu. O cevaplar geldikten sonra yürütmeyi durdurma kararının veya iptal kararının görüşüleceği şeklinde 19 Şubat’ta bir karar alınmıştı. Bunu da bildirmiş olalım” ifadelerini kullandı.

Ardından söz alan Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Çoban ise, “Denizimizin ormanlarımızın, balıklarımızın ve Saros’da yaşayan tüm canlıların hakkını korumaya, yılmadan, yorulmadan devam edeceğiz. Edirne İdare Mahkemesi’nin daha fazla doğamıza zarar vermeden, üç bilirkişi heyeti raporuyla haklı mücadelemizi göreceğine ve yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz” dedi.

 

165 bin imza

Bir araya gelen kalabalık adına ortak basın açıklamasını Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Paçaman, okudu. Paçaman, 165 bin imzanın varlığını ve bölge halkının projeyi istemediğini söyleyerek, şunları kaydetti:  “BOTAŞ şirketi hukuksuzluğunu bildiği halde Saros Körfezi’nde FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı İnşaatı halka rağmen inatla devam etmektedir. Trakya’nın incisi ve Türkiye’nin özel koruma bölgesi olan Saros Körfezi, gaz ticaretine kurban edilmektedir. Üç ayrı bilirkişi heyetinin bilimsel mahkeme raporlarına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın BOTAŞ’a verdiği ÇED Olumlu kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı BOTAŞ İmar Planları, ÇED planlarına ve İmar Kanunu’na açıkça aykırıdır.  Saros Körfezimize liman ve boru hattı yapımı, bilime, hukuka ve uluslararası sözleşmelere göre uygun değildir. 2018 yılı Haziran ayından bu yana bu projeye karşı mücadele eden bölge  halkının iradesini tanımayan BOTAŞ, kamu kurumu olduğu halde mahkeme bilirkişi heyetlerinin resmi bilimsel raporlarına da saygı göstermeyerek, hukuk tanımaz bir şekilde denizimizi doldurmaya ve ağaçlarımızı kesmeye devam ediyor. 4 ay içinde tarım alanlarına, denize ve ormanlara telafisi imkânsız büyük zararlar verilmiştir. Eğer bu ülkede bilime ve hukuka saygı var ise BOTAŞ’ın bilim ve hukuk tanımaz tavrına dur denilmelidir. Saros ile ilişkisi olan halkın yüzde 99’u bu projeyi istemiyor. Bu projeye 45 bini ıslak 114 bini online olmak üzere 165 bin imza ile halkımız hayır dedi ve demeye de devam ediyor. Her fırsatta milli iradeye vurgu yapan, halkım istemiyorsa izin vermem diyen, sayın Cumhurbaşkanı halkın bu feryadını ve isyanını duymalıdır. BOTAŞ’ın hukuk tanımazlığına dur demelidir. Bizler, imzacı kurum ve kuruluşlar olarak, Saros Körfezi’nde yapılan projeye karşı çıkıyoruz. Devlet kurumu olan BOTAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu hukuksuzluğa son vermeye çağırıyoruz”

 

Parti temsilcileri de açıklama yaptı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, söz konusu alanda doğanın talan edildiğini sözlerine ekleyerek,  “Daha önceden Çanakkale’de Kaz Dağları’nda Genel Başkanımızla birlikteydik. Bazen sıkıntılarımız söz ile anlatılmaya çalışılır. Bazen de hal ile anlatılmaya çalışılır. Biz burada hal ile anlatmaya çalışıyoruz. Saros’umuza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Burası bir vatan toprağı. Saros bizim için çok önemli. Saros’un güzelliklerinden bahsetmeyeceğim. Herkes en az benim kadar bu konuda bilgi sahibi. İnşallah ilgililer bizim sesimize kulak verir ve bu talandan vazgeçerler” diye konuştu.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da söz alarak,  “Malum Trakya’da katliam hat safhada. Ergene’den tutun da en son Edirne merkezde Geçkinli merası katledilecek. Bununla da ilgili mücadelemiz devam ediyor. Hemen yanı başımızda Kaz Dağları, Mecidiye, biz mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

SOL Parti Edirne İl Başkanı Zülküf Ateş, bölge halkının itirazlarının görmezden gelindiğini hatırlatarak, “Bu iktidarın yapmış olduğu bu talan kaç insanın hayatına bedel olacak. Daha ne kadar doğamız talan edilecek. Bunun farkına varmamız gerekiyor. Şunu da söylemek gerekiyor, bunların yok etmek istediği her şey bir gün gelecek bunların yok oluşuna neden olacaktır. Ne olursa olsun bu limanın burada yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

7 kilometre ötede fay hattı

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, alanda büyük oranda zararın olduğunu ve şimdiden yaklaşık 10 bin ağacın kesildiğini söyleyerek, şöyle dedi:  “Hepimizin atladığı bir şey var. Buranın 7 kilometre ötesinde fay hattı var. 8 Kasım günü buraya geldiğimizde 2. ÇED raporu için 14 kişilik bilim heyetine dosyalar verilmişti. Kendilerine 2 ay süre verilmişti. İki aylık süreyi beklemeden buraya greyderler girmeye başladı ve şu anda 10 bin tane ağaç kesildi. Yani doğa talan edildi, edilmeye devam ediyor. Şu kendi kendisini temizleyebilen körfez, böyle giderse gelecek nesillere bir şey aktaramayacak duruma gelecek. Biz burada buna dur diyoruz. 100 binlerce imza ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yurttaşların çoğu bizi destekliyor. Biz de adalet istiyoruz. Herkes için gelecek için adalet istiyoruz. Bu adalet bir gün mutlaka gelecek” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında