Gürkan’ın açıklaması Edirne Liselileri mutlu etti
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Mart ayı Meclis toplantısında Edirneli ünlü Heykeltraş Tankut Öktem’in Pehlivan Heykeli ile ilgili açıklaması Edirne Lisesi Yetişenler camiasında sevinçle karşılandı.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Gürkan’ın; Tankut Öktem’in Cumhuriyet’in 50. Yıl Kutlaması için yaptığı “Pehlivan Heykeli’ni, Saraçlar Caddesi’nde yıkılan “Sevda Çeşmesi”nin yerine yeni bir düzenlemeyle konulacağını bildirmesi Edirne Lisesinden Yetişenler camiasında memnuniyetle karşılandı.

Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Üçer’le yaptığımız görüşmede; “Belediye meclisinin Mart ayı toplantısında Pehlivan heykeli ile ilgili, Sayın Başkanın yaptığı açıklama, Edirne Lisesi camiasında büyük bir mutluluk yarattı. Bildiğiniz gibi, Tankut Öktem bir Edirne Liselidir. Ayrıca benim ve Genel Başkanımız Atıl Erman’ın mahalle ve okul arkadaşımızdır.” diyerek şunları kaydetti: “Edirne Lisesi’nin kuruluşunun 150 yılı kutlamaları için okulumuz bahçesine Atatürk heykelini yapmıştır. Onun yaptığı Pehlivan Heykelinin Uğur Mumcu Parkının yol seviyesinin altındaki yeri, daha ilk konduğu zamanda dahi yanlış yer seçimi idi. Hele bir dönem etrafı ağaç ve Ligustrum bitkileriyle kuşatılmış ve hiç görünmez olmuştu, oradan her geçtiğimde içim acırdı, arkadaşımızın emeği için üzülürdüm. Bilirdim ki o da o yeri beğenmemişti. Neyse ki daha sonraları ağaç ve Ligustrumlar kesildi de heykel açığa çıktı ve hiç değilse o taraftaki kaldırımda yürüyenler için daha görünür oldu. Ama hala çukurdaydı.

Atıl Erman da haberi okuyunca aradı, o da karara çok sevinmişti. Hatta ‘Sayın Recep Gürkan Başkanı aradım ve teşekkür ettim’ dedi. Konuyla ilgili konuşurken bir ara ‘Hatırlar mısın okulun bahçesine dikeceğimiz Atatürk heykeli için geldiğinde gene Pehlivan heykeli konusu açılmıştı da, bir heykel için düşünülecek en son yerin onun konulduğu yer olduğunu söylemiş ve üzüntüsünü dile getirmişti’ dedi

Bir ikinci sevinç vesilemizde arkadaşımız, okulumuzun yetiştirdiği dünya çapında müzeci Filiz Çağman’ın adının Edirne’de bir caddeye verileceği kararı idi. Bu iki karar için Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’a şahsım ve Edirne Liseliler camiası adına şükranlarımızı sunarım”  Haber Merkezi 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında