Edirne varyant virüsle mücadele ediyor
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’de koronavirüs salgının ciddi derece olduğunu belirterek, “Şu anda varyant virüsle mücadele ediyoruz” dedi.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde yapılan il pandemi kurulu toplantısı sonrası, basın mensuplarına açıklama yapan Canalp, “Lütfen herkes Nisan ayının sonuna kadar kendi komşusunu hiç ziyaret etmesin. Hatta bizim kültürümüzde anne babasını ziyaret eden evlat hayırlı evlattır. Evlatlar iki ay süreyle anne babalarını dahi ziyaret etmesinler. Kardeşler birbirlerini iki ay süreyle ziyaret etmesinler. Komşularımızı iki ay süreyle hiçbir şekilde ziyaret etmeyelim. Eğer komşumuz bize ziyaret talebinde bulunuyorsa onu da kabul etmeyelim” dedi.

Vali Canalp, “Pandemi geçen yıl Edirne’de yüksek bir seyirle başlamıştı. Ama sonrasında almış olduğumuz tedbirlerle kamu kurum ve kuruluşlarının, vatandaşların almış olduğu yoğun tedbirlerle Edirne aylar boyunca Türkiye’de en az vaka çıkan il olmuştu. Belirli aylarda da yine nüfusa göre en az vaka çıkan illerden biriydi. Şu anda da 100 bin nüfusa düşen vaka sayısına baktığınızda, toplam vaka sayısı olarak baktığımızda Edirne hali hazırda Türkiye’de en az vaka sayısı olan illerden biri olmaya devam ediyor. Ancak yine yüksek bir seyirde maalesef vakalarımız devam ediyor. Vaka sayısının az olduğu bir il olmak, belirgin bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Bu da toplum bağışıklığının da nispeten düşük olmasıdır.  Virüsün yayılma hızı açısından çok daha kolay, çok daha avantajlı konuma götürmektedir. İşimizi zorlaştıran bir husus daha var. O da şu anda varyant virüsle mücadele ediyoruz. Yeni varyant virüsün yayılma hızı çok daha yüksek seyirde devam ettiği için bizim yapmamız gereken şey, hem az vaka çıkan bir il olması ve toplum bağışıklığının az olmasından dolayı, aynı zamanda da varyant virüsle mücadele ediyor olmamızdan dolayı bütün çabamızı gayretimizi iki katına çıkarmamız gerekiyor” dedi.

 

“2 ay süreyle anne, baba ziyaretleri yapmayın”

Komşu, anne, baba ziyaretlerine Nisan ayının sonuna kadar ara verilmesi gerektiğini ifade eden Canalp, “Geçen yıl bu zamanlarda İlkbahar yaz dönemi boyunca yoğun bir çabayla Türkiye’nin en az vakası olan il olmayı başarabildiysek, bu yıl da çabamızı daha da artırarak yine aynı konumlara gelmemiz mümkündür. Bunun için de gerek pandemi kurullarımız, gerek kamu kurum kuruluşlarımız sivil toplum kuruluşlarımız siyasi partilerimizin herkesin çabasını gayretini artırarak devam ettirmesine ihtiyaç vardır.

Bir husus daha var. Bizim almış olduğumuz bütün tedbirler, vatandaşların binalardan dışarı adımını attıktan sonra ortaya çıkan ve fayda sağlayan tedbirlerdir. Sokakta bugün herkesin maske taktığını görürsünüz. Edirne’de şu anda 50 bin tane el tipi dezenfektan aleti ile 200 tane de sırtlı pülverizatör ekiple şu anda dezenfektan yapıyoruz ve her gün 20 tonun üzerinde dezenfektan maddesi kullanıyoruz.  Sosyal mesafe ve işyerleri ile ilgili de en yoğun şekilde çaba ve gayret göstermeye devam ediyoruz. Ancak almış olduğumuz ne kadar iyi olursa olsun bizim başka bir tedbirde de mutlaka ki hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Bu da sosyal izolasyon, pandemi ile ilgili alınacak tedbirlerin belki de en kritik noktası burasıdır. Yani binanın dışına çıktığımız zaman nasıl çok dikkat ediyorsak, binanın içinde kaldığımız zaman da köylerde evler arası temas söz konusu olduğu zaman da bunun da en aza indirilmesi gerekiyor. Bütün Edirnelilerden istirhamım şudur: Bizler kamu kurum kuruluşları olarak, kamu görevlileri olarak, geçmişten çok daha yüksek bir motivasyonla çok daha azimli şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Lütfen herkes Nisan ayının sonuna kadar kendi komşusunu hiç ziyaret etmesin. Hatta bizim kültürümüzde anne babasını ziyaret eden evlat hayırlı evlattır. Evlatlar iki ay süreyle anne babalarını dahi ziyaret etmesinler. Kardeşler birbirlerini iki ay süreyle ziyaret etmesinler. Komşularımızı iki ay süreyle hiçbir şekilde ziyaret etmeyelim. Eğer komşumuz bize ziyaret talebinde bulunuyorsa onu da kabul etmeyelim. Çünkü şu anda bizim günlük olarak takip ettiğimiz filyasyon çalışmalarında ortaya çıkan vaka kaynağına ilişkin tablo, maalesef şunu ortaya koyuyor ki binaların dışındaki kaynaklardan çok daha önemlisi bina içi sebeplerden kaynaklanan virüsün yayılma durumu söz konusu. Bu noktada bütün Edirnelilerden istirhamımdır, lütfen iki aylık süreyle sosyal izolasyona her zamankinden daha fazla dikkat edelim, inşallah hepimizin çabasıyla gayretiyle daha önce olduğu gibi Edirne’mizi de hak ettiği noktaya hızlı şekilde ulaştırmış olalım” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında