‘Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları zorda’
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek onlar için acil bir düzenleme yapılmasını belirtti.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021, Cumartesi 07:00
Haberleri

Gaytancıoğlu, 1941 yılında çıkarılan Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanuna göre kurulan başkanlıkların bugün büyük zorluklar yaşadığını, gelirlerinin olmadığını, herhangi bir ücret almaksızın çalışan başkan ve üyelerinin icra tehdidi altında kaldığını söyledi.

Söz konusu kanunun çıktığı dönemde çiftçinin mallarının korunmasını sağladığını ve büyük yararı olduğunu ifade eden  Gaytancıoğlu, ancak aradan geçen 80 yıl içinde kanunda günün şartlarına uygun bir düzenleme yapılmadığı belirterek böyle bir düzenlemenin gerekli olduğunu ifade etti.

Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarının hala çiftçinin mallarının korunması için önemli olduğuna vurgu yapan Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Başkanlıklar çiftçimizin mallarını korumak için koruma bekçileri tutmak zorundalar. Oysa çiftçinin tarlasından ekininin ahırdan hayvanının çalınmaması için bu bekçiler şart. Çiftçi mallarını korumak için çalışırken saldırıya uğrayan bekçilerimiz var. Koruma Başkanlıklarının herhangi bir gelirleri yok ve toplamaları gereken parayı da toplayamıyorlar. Buna karşı bekçilerin maaşı ve sosyal sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.

Şimdi bu görevlerde bulunmuş vatandaşlarımıza devlet bekçilerin sigorta primleri nedeniyle yüksek miktarlarda borç gönderiyor. Yapılması gereken günün şartlarına göre kanunda gerekli değişiklikleri yapmaktır. Koruma Kurulları Başkan ve üyelerine huzur hakkı verilmeli, bekçilerin maaşları ve diğer ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Ayrıca geçmişe dönük olarak koruma başkan ve üyelerine çıkarılan borçlar silinmeli veya yine devlet tarafından ödenmelidir.” Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında