Milli mücadele ruhu İzmir’e taşındı
İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümünde, Trakya Üniversitesi(TÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen "Kabulünün 100. Yılında İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy" sergisi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ardından İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde ziyaretçileri ile buluştuğu bildirildi.
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021, Cumartesi 07:00
HaberleriTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olarak kabul edilmesi dolayısıyla sergi düzenleme etkinliklerine devam ediyor. TÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin tarafından organize edilen ve Edirne’nin ardından Türkiye’nin farklı kentlerinde ziyaretçilerini ağırlamayı sürdüren "Kabulünün 100. Yılında İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy" sergisinin son durağı İzmir oldu. 12 Şubat 2021’ta ilk olarak İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’nda ziyarete açılan sergi, 22 Şubat tarihinde İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.


Sergi açılışlarında konuşan Başkan Çetin, TÜ olarak bağımsızlığın sembolü İstiklâl Marşı’nı ortaya çıkaran koşulları hatırlamak ve bu vesileyle Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla sergi etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek “Milli Mücadele ruhunun başladığı Çanakkale’nin ardından sergimizi, Milli Mücadelenin ilk adımının atıldığı, Kuva-yi Milliye ruhunun doğduğu ve Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlandırıldığı İzmir’e taşımak istedik. Sergiyi bundan sonra ülkemizin farklı yerlerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında sergilemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıldönümünü kutluyor, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları ile Milli Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum. Ayrıca, sergimize ev sahipliği yapan İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’na ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum.” dedi.
İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, İzmir Kavram Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan ve TÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin ile çok sayıda akademik ve idari personelin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen sergilerde, İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy ile Milli Mücadele kahramanları minnet ve şükranla anıldı. Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında